Jak zostać architektem wnętrz?

Popyt na usługi dekoratorów, projektantów oraz architektów wnętrz sukcesywnie rosną. Nie tylko w Europie, ale również i na naszym rodzimym podwórku. Często jednak nazwy tych profesji stosujemy zamiennie. W rzeczywistości, istnieją dość znaczne różnice między wymienionymi zawodami. Architekt wnętrz zajmuje się czymś zupełnie innym niż dekorator i projektant. Inne są ścieżki dochodzenia do zawodu, inne są także uprawnienia oraz zakres pracy dla przedstawicieli tych zawodów.

urzadzanie wnetrz

Kiedy potrzebujemy architekta wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba, po której porady warto sięgać, gdy chcemy kupić mieszkanie lub gdy chcemy dokonać zmian lokatorskich zgodnie z prawem. Dodatkowo, warto zaciągnąć architekta wnętrz do pracy,gdy przymierzamy się wstępnie do dokonania przebudowy, szerszego remontu lub renowacji budynku. Architekt wnętrz rozplanowuje umiejscowienie ścianek działowych, projektuje ułożenie instalacji gazowych, elektrycznych i hydraulicznych, a także planuje pomieszczenia w taki sposób, aby były funkcjonalne. Architekt wnętrz może doradzić nam, jakich materiałów wykończeniowych użyć, aby wnętrze było praktyczne i ładne, a także przygotowuje gotowe projekty dla wykonawców.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Dodatkowo, architekt wnętrz może rozplanować funkcjonalne ustawienie sprzętów AGD w mieszkaniu, pokazać jak ustawić meble oraz wskazać, jakie są możliwości konstrukcyjne budynku dla planowanych przez nas zmian. Architekci wnętrz Warszawa muszą znać normy budowlane, jakim podlega konstruowanie budynków, a także muszą mieć szeroką wiedzę z zakresu materiałoznawstwa. Architekci wnętrz, robiąc wspomniane wyżej projekty mieszkań: rozstawienia mebli, ścianek działowych i instalacji, zwracają uwagę na toksyczność, ognioodporność, trwałość oraz właściwości akustyczne materiałów budowlanych, z którymi mają do czynienia w konkretnym przypadku.

Jakie studia trzeba skończyć, aby zostać architektem wnętrz?

Architekt wnętrz musi przejść przez studia o kierunku architektura wnętrz. Można je odbyć na politechnice, na prywatnej uczelni lub na akademii sztuk pięknych. Studia tego typu są dostępne w Polsce zarówno w sferze prywatnej, jak i na państwowych uczelniach. Można studiować ten kierunek dziennie lub zaocznie albo wieczorowo. Aby dostać się na architekturę wnętrz, koniecznie trzeba zdać egzamin z malarstwa, kompozycji przestrzennej oraz z rysunku. Studia te różnią się od inżynierskich kładzeniem nacisk na rozwój umiejętności plastycznych, zamiast technicznych. Dodatkowo, architekt wnętrz nie musi, w przeciwieństwie do architekta inżyniera, posiadać uprawnień budowlanych.