Rzeźba w kamieniu – jak znaleźć dla niej miejsce w swoim domu?

Przyjęło się, że rzeźby kojarzone są głównie z muzeum, wystawami, bądź innego rodzaju przestrzeniami. Raczej nie zdarzają się one w domach prywatnych czy mieszkaniach, chyba, że zamieszkuje je bardzo zamożna osoba. Rzeźby nie są zbyt popularną ozdobą, a szkoda, ponieważ dają bardzo wiele możliwości aranżacyjnych i powodują, że z pozoru zwykłe mieszkanie zmienia się w coś nietypowego i niezwykłego.

c140be6b79d2103cfa613590eb596c0a

Rzeźba w kamieniu – jak ją zaaranżować?

Rzeźby nie są łatwe, to elementy ozdobne, których nie można po prostu umieścić wśród innych bibelotów i cieszyć się z ich obecności. Konieczne jest ich właściwe zaaranżowanie. Przede wszystkim najważniejszy jest dobór samej rzeźby, tego, jaka ma być, co ma przedstawiać, co ma opowiadać, jaki jest jej cel i co ma temu celowi przyświecać. Po drugie, czy ta rzeźba ma być samodzielnym dziełem sztuki, czy ma współistnieć z innymi elementami w naszym domu i mieszkaniu. Wreszcie, czy chcemy ją bardzo eksponować. Odpowiadając sobie na te wszystkie pytania, można dopiero dobrać dobrą i pasującą do nas rzeźbę. Należy pamiętać o tym, że jakakolwiek ona nie będzie, to zawsze będzie duży i wyraźny element wnętrza naszego mieszkania.

Rzeźba w drewnie bądź rzeźba w kamieniu powinna przede wszystkim mieć dobrą obstawę. Oznacza to, że najlepiej, aby stała ona w pomieszczeniu, gdzie nie dzieje się zbyt wiele, gdzie nie ma wielu innych ozdób, obrazów, czy plakatów. To wtedy kiedy chcemy naszą rzeźbę wyeksponować. Jeśli zależy nam z kolei na wkomponowaniu jej w otoczenie, dopełnić jakąś całość, to wtedy miejsce takie jak pokój z obrazami, roślinami, książkami i innymi dziełami sztuki będzie idealny dla niej.

Gdzie powinna znaleźć się rzeźba?

To pytanie, na które nie da się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście najlepiej by było, aby znalazła się po prostu w pomieszczeniu jak największy, czyli z reguły takim pomieszczeniem jest salon. Często rzeźby lądują także w łazience, a nawet w kuchni. Najważniejsze, aby rzeźby z drewna na zamówienie nie były „zapychaczem”, czyli aby nie znajdowały się w miejscu, w którym będą przeszkadzać, zawadzać, kurzyć się. Rzeźba w kamieniu i rzeźba w drewnie to dzieło sztuki i tak powinno być traktowane. Dlatego warto poświęcić temu tematowi troszkę więcej uwagi i pomyśleć o tym, jak zaaranżować mieszkanie, aby znalazło się z nim miejsce dla rzeźby. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że decydując się na taki element ozdobny zmieniamy całkowicie charakter wnętrza naszego domu.

Dlaczego warto mieć w domu rzeźby?

Nie ulega wątpliwości to, że posiadanie w domu rzeźby jest nie tylko nietypowe, ale także niezwykłe. Ponadto jest to także dobra inwestycja. Dzieła sztuki są dobym sposobem na „zamrożenie” pieniędzy. Rzeźba nawet nienznaego twórcy, która dziś warta jest określoną kwotę, po kilku latach warta może być wiele więcej. Warto także zwrócić na to uwagę. Dom pełen sztuki i niezwykłego designu z pewnością odwdzięczy się nam stylowością, której nie będziemy żałować. Design to bardzo dobra inwestycja także w nasz gust.