Rekuperator to urządzenie, które pozwala wymienić zużyte powietrze na świeże i czyste nie tracąc przy tym energii cieplnej na ponowne jego ogrzanie. Rekuperacja daje jednak korzyść nie tylko w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Dzięki niej w powietrzu mniej jest kurzu i alergenów. Teraz na zakup rekuperatora można otrzymać dofinansowanie!
Rekuperacja to energooszczędny sposób wentylacji pomieszczeń, który polega na usunięciu zanieczyszczonego, zużytego powietrza z dużą ilością dwutlenku węgla i dostarczeniu świeżego powietrza z zewnątrz oraz ogrzaniu nawiewanego ciepłem powietrza wywiewanego.
Najważniejszym elementem rekuperacji jest rekuperator. To centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, w której główną rolę pełni specjalny wymiennik. Może być on krzyżowy, przeciwprądowy, obrotowy lub entalpiczny. Zasada działania każdego z nich jest inna.

Rekuperacja. Rodzaje wymienników
W wymiennikach krzyżowych, zbudowanych z niewielkich ułożonych prostopadle płyt np. aluminiowych lub stalowych, przepływają krzyżowo strumienie powietrza, a ich sprawność waha się w granicach od 50 do 70 procent. Powinny one jednak zostać wyposażone w dodatkowy układ antyzamrożeniowy.
Rekuperator przeciwprądowy działa podobnie jak krzyżowy jednak płyty są w nim ułożone równolegle. Odzysk ciepła wynosi w tym przypadku nawet do 95 procent.
W rekuperatorach powietrza z wymiennikiem obrotowym funkcję wymiennika pełni obracający się wirnik utworzony z pofalowanej blachy aluminiowej nawiniętej na walec. Będąc w ciągłym ruchu i napędzany jest przez dodatkowy silnik sprawia, że do kanalików wewnątrz walca napływa raz powietrze wywiewane a raz nawiewane. Wówczas, w trakcie obrotu walca, możliwe jest przekazanie energii cieplnej. Sprawność tego rodzaju urządzeń sięga 70-85 proc.
Rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym działają podobnie jak przeciwprądowe z tą różnicą, że oprócz ciepła odzyskują także wilgoć. Rekuperator z odzyskiem wilgoci ma sprawność w granicach 85 – 95 proc.
Moc Wydajność rekuperatora powietrza
Rekuperatory różnią się od siebie także mocąwydajnością. Warto dobrać ten parametr odpowiednio do budynku. Tylko wówczas będzie możliwa skuteczna i energooszczędna wentylacja. Zbyt słaby rekuperator może sprawić, że w pomieszczeniu nie będzie odpowiedniej ilości powietrza do zapewnienia komfortu, a w pomieszczeniach, niedostatecznie zwentylowanych, będzie nieświeżo i duszno.
Zalety rekuperacji
Niewątpliwą zaletą rekuperatorów, oprócz oszczędności na ogrzewaniu, jest to, że możemy cieszyć się w domu przefiltrowanym, czyli pozbawionym insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń powietrzem. Wymieniając zużyte powietrze na czyste możemy też poprawić mikroklimat w pomieszczeniach, a latem… ochładzać schładzać wpływające napływające z zewnątrz powietrze! Dodatkowo, w trwającym obecnie w Polsce programie Czyste Powietrze, na instalację rekuperacji można dostać aż 10 000 zł dotacji. Program, jak jego nazwa wskazuje, ma na celu poprawę jakości powietrza. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wymiany starych, nieekologicznych i nieefektownych pieców zasypowych na nowoczesne urządzenia, ale także dzięki oszczędności energii jaką daje rekuperator.
Rekuperator powinien być dobierany i montowany przez profesjonalistów. Wiele firm produkujących urządzenia oferuje nie tylko rekuperatory, ale całe systemy dystrybucji powietrza. Co więcej, oferują też bezpłatne konsultacje i tworzą schematy rekuperacji. Niezawodne rekuperatory od sprawdzonego producenta dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html .