Ogrzewanie nadmuchowe – czy warto je wybrać do domu?

Ogrzewanie nadmuchowe – czy warto je wybrać do domu?

Ogrzewanie nadmuchowe to alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania domu. Zyskuje ono popularność dzięki wygodzie użytkowania, niższym kosztom, a także możliwości dowolnego zaprojektowania. Oprócz tego komfort w pomieszczeniach mieszkalnych zapewniają wentylacja z rekuperacją i klimatyzacja.

  1. Ogrzewanie nadmuchowe, na czym polega?
  2. Wentylacja z rekuperacją – sposób na pozbycie się wilgoci.
  3. Klimatyzacja, czyli jak zapewnić domownikom komfort temperatury i wilgotności.

Dom to ciepło. I to nie tylko w znaczeniu metaforycznym, ale także dosłownym, odnoszącym się do komfortu termicznego. Pomieszczenia mieszkalne powinny też spełniać standardy dotyczące panujących w nich: poziomu wilgotności i „czystości” powietrza. Dlatego też warto postawić na nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania, jakimi są ogrzewanie nadmuchowe (powietrzne), wentylacja z rekuperacją czy dobrze znana klimatyzacja. Czym się charakteryzują wymienione systemy? Co  dzięki nim zyskamy? Odpowiedzi na te pytania i krótka charakterystyka w artykule poniżej.

Ogrzewanie nadmuchowe, na czym polega?

Ogrzewanie powietrzne pozwala na oszczędności związane z eksploatacją domu, jeśli chodzi o zapewnienie w nim komfortu termicznego. Poza tym na takim rozwiązaniu zyskuje jakość powietrza w pomieszczeniach w porównaniu do powietrza, które panuje przy tradycyjnym ogrzewaniu za pomocą kaloryferów. W Polsce najczęściej do tej pory ogrzewanie nadmuchowe było wykorzystywane w halach przemysłowych, a teraz zdobywa popularność jako stosowane w budynkach mieszkalnych. W skrócie takie ogrzewanie polega na wykorzystaniu ocieplanego powietrza, które jest ogrzewane w przeznaczonych do tego piecach – piece mogą być zasilane olejem, gazem lub prądem. Takie powietrze jest rozprowadzone po domu dzięki kanałom wentylacyjnym (mogą być one zamontowane przy podłodze, oknach i suficie). Kolejnym plusem ogrzewania powietrznego jest to, że możemy je zaprojektować dowolnie i w każdej chwili uzupełnić o dodatkowe moduły. Poza tym dzięki takiemu rozwiązaniu pozbędziemy z wnętrz mało estetycznych rur i kaloryferów. Trzeba jeszcze dodać, że ogrzewanie nadmuchowe Thermico pracuje całkowicie bezgłośnie.

Wentylacja z rekuperacją – sposób na pozbycie się wilgoci

Wentylacja z rekuperacją to kolejne nowoczesne rozwiązanie stosowane między innymi w domach. Tradycyjna wentylacja pozwala pozbyć się z mieszkania nadmiernej wilgoci, a także uczynić powietrze bezwonnym – na przykład po przygotowywaniu posiłków (to rozwiązanie polecane zwłaszcza w modnym rozwiązaniu architektonicznym, jakim jest połączenie kuchni z salonem). Wentylacja przeciwdziała nadmiernemu osadzaniu się kurzu, a przez eliminację wilgoci przyczyni się do zapobiegnięcia powstawaniu grzyba. Nowoczesne wentylacje są także sprzężone z czujnikiem czadu. A za co odpowiada rekuperator? Jego zadaniem jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. Wentylacja jest nieodłączną częścią ogrzewania nadmuchowego. Dlatego też warto w takim przypadku przemyśleć montaż rekuperatora. To właśnie to urządzenie odzyskuje odprowadzane z domu ciepło i ponownie wprowadza je do obiegu wraz z powietrzem, które do pomieszczeń jest wdmuchiwane. Wentylacja z rekuperacją jest więc rozwiązaniem, które na pewno przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania domu.

Klimatyzacja, czyli jak zapewnić domownikom komfort temperatury i wilgotności

Klimatyzacja należy chyba do najpopularniejszych z omawianych do tej pory rozwiązań. Jest ona wykorzystywana razem z nagrzewaniem nadmuchowym. Klimatyzacja zapewnia komfort powietrza, jeśli chodzi o jego temperaturę oraz poziom wilgoci. Klimatyzacja – Thermico to zastosowanie ekonomicznych, czyli wydajnych i tanich w utrzymaniu pomp ciepła.

Ogrzewanie powietrzne, klimatyzacja czy wentylacja z rekuperacją to komfortowe i tanie w eksploatacji rozwiązania, które można zastosować także w firmach.