Bateria prysznicowa – sprawdź, czym warto się kierować przy jej zakupie

Sklepy z armaturą łazienkową mogą poszczycić się bogatym asortymentem. Wybór konkretnego produktu nie jest więc łatwy. Warto wiedzieć, że oprócz aspektów wizualnych, liczy się również komfort użytkowników. Z tego względu dziś chcemy podpowiedzieć Ci, czym się kierować przy zakupie baterii prysznicowej. Być może nasze rady okażą się bardzo przydatne podczas podejmowania ostatecznej decyzji.

Rodzaje baterii prysznicowych

Baterie prysznicowe podzielić możemy na natynkowe oraz podtynkowe. Armatura natynkowa jest zdecydowanie tańsza, ale i również łatwiejsza w montażu. Aby ją wymienić, nie trzeba bowiem przeprowadzać gruntownego remontu. Wystarczy odkręcić starą baterię i na jej miejsce przykręcić nową. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku nowszych modeli podtynkowych. Umożliwiają one częściowe ukrycie baterii w ścianie. Niestety wiąże się to z koniecznością montażu jeszcze przed położeniem glazury. W rezultacie takie baterie prezentują się dobrze, ale są o wiele trudniejsze w serwisie. Tego typu rozwiązania są też droższe.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem baterii prysznicowej?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model jakiejkolwiek armatury łazienkowej, zwróć uwagę na jej jakość i materiał, z którego jest wykonana. To właśnie te czynniki decydują o tym, jak długo dana aparatura zachowa swój pierwotny wygląd i właściwości. W przypadku baterii najlepiej jest wybierać korpusy z mosiądzu. Jeśli zaś chodzi o powłokę, to największą popularnością cieszą się modele chromowane. Dobrze się prezentują, nadają wnętrzu elegancji, a jednocześnie są łatwe w czyszczeniu i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Istnieją jednak też inne warstwy nawierzchnie, takie jak np. stal szlachetna, nikiel czy mosiądz.

Najważniejszym elementem baterii łazienkowej jest głowica. Ona również powinna odznaczać się wysoką jakością. Obecnie na rynku coraz częściej pojawiają się modele ceramiczne. Zastosowanie tego tworzywa pozwoliło wyeliminować problem nieszczelności. W rezultacie tego typu armatura nie kapie, a zatem uznawana jest za długowieczną.

Bardzo istotne mogą być też funkcje, jakie ma dana bateria prysznicowa. Warto bliżej przyjrzeć się zwłaszcza modelom termostatycznym. Zapewniają optymalną temperaturę wody i utrzymują ją przez cały okres brania prysznica. Dzięki temu można uniknąć przypadkowego poparzenia. Standardem stały się też dysze anticalc. Zastosowanie tego typu dysz zapobiega osadzaniu się kamienia. W efekcie pozostają one drożne nawet po kilku latach użytkowania.