Jak zrobić oświetlenie LED pod sufitem?

Projektowanie wnętrz jest bardzo pasjonującym zajęciem. Tworząc własne mieszkanie lub dom oczywistym faktem jest, że chce się osiągnąć jak najpiękniejszy efekt wizualny, dlatego szuka się ciekawych rozwiązań. Obecnie można zauważyć, że coraz więcej osób interesuje się różnymi sposobami na zamontowanie oświetlenia LED we własnym domu, bardzo często pod sufitem.

ledpodsufitem

Czym jest technologia LED i dlaczego jest tak popularna?

Początki technologii LED sięgają pierwszej połowy dwudziestego wieku, jednak nie były one wtedy stosowane masowo, tak jak jest to dzisiaj. Od kilku lat można zauważyć rosnącą popularność owej technologii, czemu nie można się dziwić. Konstrukcje stosowane dzisiaj są znacznie lepsze od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oświetlenie LED jest bardzo wydajne. Przede wszystkim ta sama wartość lumenów emitowanych przez żarówkę LED wymaga około pięciokrotnie mniej energii, niż w przypadku tradycyjnych lamp żarowych. Ponadto, lampy LED mają znacznie dłuższą żywotność od swoich odpowiedników. Dzięki temu pozornie większy zakup samego oświetlenia niewątpliwie zwróci się poprzez niskie koszty eksploatacji.

Istnieje też coś takiego, jak taśmy LED i jak sama nazwa wskazuje, są to elastyczne taśmy, do których przytwierdzono wiele niewielkich diod LED. Niektóre modele pozwalają na uzyskanie wielu kolorów, dzięki czemu są tak cenionym rozwiązaniem w architekturze wnętrz. Ze względu na ich elastyczność, taśmy LED można montować w wielu miejscach, niezależnie od kształtu powierzchni, do której przytwierdzono oświetlenie.

Oświetlenie sufitowe LED – jak to zrobić?

Żeby oświetlić sufit będzie konieczne jego podwieszenie. Przede wszystkim należy wykonać dokładny plan, ponieważ nie można sobie pozwolić na to, by podwieszony sufit był krzywy. Będziesz potrzebować narzędzi, płyt gipsowych oraz aluminiowych profili – wszystko kupisz w odpowiednim sklepie. Jeżeli zechcesz dodatkowo ocieplić dom – konieczny będzie zakup wełny mineralnej.

Weźmiemy pod uwagę wersję bez wełny mineralnej. Przykręć aluminiowy stelaż do sufitu, cały czas mając na uwadze dokładność, to bardzo ważne. Podczas montażu weź pod uwagę odpowiednią instalację elektryczną, która zasili oświetlenie sufitowe LED. Następnym krokiem będzie zamontowanie odpowiednio wymierzonych, poziomych płyt gipsowych. Stelaż ułatwi ich montaż. Pamiętaj, że powinny one stworzyć półkę, dlatego płyta powinna wystawać około 10cm od krawędzi stelaża. Następnie będziesz musiał odpowiednio dociąć inne płyty tak, żeby zamontować je pionowo, pomiędzy sufitem właściwym, a podwieszeniem. Cały czas pamiętaj o tym, żeby nie uniemożliwić sobie zasilenia taśmy LED. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie taśmy LED. Zamontuj ją tak, żeby leżała na półce diodami w stronę sufitu, możliwie jak najdalej od krawędzi. Konieczne będzie także zamontowanie transformatora, co powinieneś mieć uwzględnione w planie na samym początku. Jeżeli zasilanie jest odpowiednio podpięte – to wszystko, możesz teraz cieszyć się wyjątkowym wnętrzem swojego domu.

Jeżeli chcesz mieć możliwość zmiany kolorów, będziesz potrzebował specjalnej taśmy oraz sterownika z pilotem bezprzewodowym. Pamiętaj, że sterownik powinien być zamontowany tak, żeby część z nadajnikiem była delikatnie odsłonięta. Spokojnie, to naprawdę mały element. Wtedy będziesz w stanie cieszyć się wszystkimi kolorami tęczy, a co więcej, niektóre sterowniki pozwalają na uzyskanie efektu zmiany kolorów, przez co stworzysz np. w swoim salonie prawdziwą dyskotekę!

Za wsparcie merytoryczne dziękujemy firmie Illuminations, zajmującą się dystrybucją oświetlenia LED.