Co zrobić z niechcianymi odpadami budowlanymi

Według prawa polskiego nie możemy trzymać na swojej posesji gruzu ani odpadów budowlanych pozostałych po remoncie lub budowie domu.

site-2402789_1280

Nie dość, że remont nie należy do najłatwiejszych czynności, to dodatkowo pojawia się problem z pozostałościami budowlanymi. Najgorszym z pomysłów jest nielegalne składowanie odpadów na swoim terenie z nadzieją, że się jeszcze komuś przydadzą lub ktoś z rodziny o nie poprosi. Takie odpady mogą leżeć nawet kilka lat niezagospodarowane i zabierać nam jedynie wolną przestrzeń.

Szkodliwe odpady remontowo-budowlane

Odpady nie tylko zajmują dużo miejsca, ale dodatkowo są szkodliwe dla środowiska. Do odpadów budowlanych trafiają duże ilości folii, styropianu, pianki montażowej, pojemników po farbach i lakierach, a te chemikalia zawierają mnóstwo substancji niebezpiecznych zanieczyszczających środowisko. Stanowczo zabronione jest spalanie śmieci w przydomowych piecach, ponieważ substancje chemiczne po rozłożeniu na czynniki emitują do powietrza duże ilości zanieczyszczeń rakotwórczych, a tym samym szkodzących nam samym. Zaleca się, aby nie tracić cennych surowców po remoncie, a jedynie wynająć firmę, która zajmie się wszystkim.

Wywóz odpadów remontowo-budowlanych

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest zamówienie wywozu odpadów, szczególnie jeżeli dysponujemy dużą ich ilością. Wywóz gruzu można zorganizować samodzielnie w workach typu big bag, ale pod warunkiem, że ilość jest niewielka. W innym przypadku wywóz odpadów i wywóz gruzu zorganizowany przez firmę jest najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, zlecając firmie wywóz odpadów, można zamówić również pakowanie gruzu i odpadów do kontenerów, aby nie zajmować się tym samodzielnie. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, że nie sprawia żadnych trudności. Do klienta należy jedynie zlecenie wywozu odpadów, a wybrana firma zajmuje się resztą. Jeżeli jednak istnieje możliwość poradzenia sobie z odpadami samodzielnie lub ilość jest niewielka, wówczas należy zamówić kontenery na odpady. Są one w różnych rozmiarach, więc łatwo można określić ich pojemność, tak aby były dostosowane do naszych potrzeb. Po zapełnieniu kontenerów należy powiadomić firmę o koniecznym wywozie, na tym rola klienta się kończy. Wybierając to rozwiązanie, możemy być pewni, że odpady trafią we właściwe miejsce, a my działamy zgodnie z prawem polskim.

Szukasz taniego kontenera, który zostanie podstawiony szybko? Kamm.pl – adres dla Ciebie.

Porady