Jak zmierzyć okno do rolet?

O przydatności rolet nie trzeba dziś już nikogo specjalnie przekonywać. Ich zalety są powszechnie znane, dzięki czemu ich popularność stale rośnie. Jeśli zamierzacie zamontować je w swoich oknach, podpowiadamy w jaki sposób zmierzyć okno do rolet, by odpowiednio je dopasować.

ABC mierzenia

Aby kupić rolety na wymiar, nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności, czy sprzętu. Wystarczy odrobina chęci oraz stosowanie się do zasad, które krótko Państwu przedstawimy. Zatem jak zmierzyć okno do rolet?

Inaczej jednak mierzyć będziemy mini rolety, rolety kasetowe, rolety plisowane, a jeszcze inaczej rolety wiszące swobodnie, montowane do ściany.

pomiar3
Pomiar mini rolet

Mini roleta, to najprostszy do mierzenia i montażu typ rolety. Montuje się ją za pomocą specjalnych wsporników, które do okna mocowane są przy pomocy taśmy dwustronnej, ewentualnie za pomocą specjalnych uchwytów, które przyczepiane są do ramy okna.

Mierząc okno, na którym chcemy powiesić mini roletę, lub roletę kasetową z prowadnicami żyłkowymi, potrzebna będzie:

  • długość okna
  • szerokość okna

Długość – aby zmierzyć ją prawidłowo, należy zmierzyć wysokość skrzydła okiennego, liczoną od górnej do dolnej krawędzi ramy okiennej.

Szerokość – pomiar polega na zmierzeniu szerokości szyby pojedynczego skrzydła razem z przylegającymi do szyby listwami przyszybowymi. Z reguły do szerokości tafli szklane należy dodać około 2 cm po każdej stronie.

Roleta kasetowa z prowadnicami żyłkowymi

Do pomiaru podobnie jak w przypadku mini rolety potrzeba nam danych dotyczących długości oraz szerokości.

długość: mierzymy od górnej krawędzi górnej listwy przyszybowej do dolnej krawędzi listwy dolnej (z wyjątkiem rolet flat oraz z prowadnicami typu U)
szerokość: mierzy się ją inaczej dla różnych typów prowadnic

* rolety kasetowe z prowadnicami żyłkowymi – pomiaru dokonuje się identycznie jak w przypadku mini rolet

* rolety z zaokrąglonymi prowadnicami – ważna jest odległość od środka lewej do środka prawej listwy. Jeśli natomiast płaskie – szerokość rolety to odległość pomiędzy ich krawędziami.

* rolety z prowadnicami w kształcie litery „U” – mierzy się wysokość i szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi.

* z płaską kasetą i płaskimi prowadnicami (rolety flat) – należy zmierzyć wysokość szyby wraz z listwami, zaś szerokość to odległość pomiędzy wewnętrznymi krawędziami listew.

Jak zmierzyć Roletę Rzymską

To typ rolety, której prawidłowy pomiar bywa dość problematyczny.

Są dwa sposoby w jaki dokonuje się pomiaru:

rolety mocowane do ściany: zmierzyć należy szerokość i wysokość wnęki okiennej, a następnie powiększyć oba wymiary o kilka centymetrów.
rolety mocowane bezpośrednio do ramy okiennej: długość mierzona jest odległość od górnej krawędzi ramy okiennej do dolnej krawędzi dolnej listwy przyszybowej, szerokość – to szerokość szyby powiększona o szerokość lewej i prawej listwy.

Dokonując pomiaru każdego typu rolet, pamiętać należy, by zrobić to precyzyjnie. Tylko wówczas będziecie mieć Państwo pewność, że zamontowana roleta będzie doskonale pasować do okna i prawidłowo funkcjonować.

Jeśli jednak nie jesteście Państwo pewni swoich pomiarów, warto poprosić o radę fachowców, którzy z pewnością podpowiedzą w jaki sposób to zrobić. Można też oczywiście zamówić rolety wraz z montażem.

Szukasz inspiracji związanych z aranżacją okna? Zajrzyj na https://rolety-okienne.com/!