Kilka złotych zasad przy projektowaniu małej łazienki

Mała łazienka stanowi bez wątpienia duże wyzwanie dla projektanta. Aranżując mały metraż łatwo popełnić błędy, które mogą okazać się stylistyczną i funkcjonalną katastrofą. Jednak nawet łazienkę mierzącą 3 metry kwadratowe można zaprojektować tak, aby była wygodna i wbrew pozorom… Przestrzenna! Oto kilka kroków i cennych porad, które na pewno okażą się pomocne dla tych, których czeka remont małej łazienki.

1. Każdy centymetr na wagę złota!

Projektowanie „na oko” tak małej przestrzeni zawsze jest pułapką. O ile znacznie łatwiej zaprojektować przestronny salon kąpielowy, tak mała łazienka stanowi wyzwanie. Aby uniknąć późniejszego skuwania płytek i wyburzania zabudowy, trzeba wykonać porządny pomiar pomieszczenia przed przystąpieniem do przygotowania projektu.

2. Jednoczesna praca na różnych poziomach

Łazienkę trzeba potraktować w sposób holistyczny już od samego początku, dotyczy to w zasadzie każdego projektu, a jest szczególnie ważne przy niewielkich przestrzeniach. W przypadku łazienki, zwłaszcza małej projekt jest mało elastyczny i często ciężko go zmodyfikować już w trakcie prac remontowych. Dlatego od początku powinien obejmować już wybrane wcześniej elementy sanitarne (wanna, prysznic, umywalka, sedes), jak i niezbędne meble, np. szafkę pod umywalkę. Dlatego warto zawczasu upatrzyć sobie te rzeczy i uwzględnić w pomiarach i projekcie. Gdy pominiemy ten krok, może się później okazać, że nic z oferty sklepowej nie pasuje do architektury łazienki i trzeba będzie wszystko zamawiać na wymiar. Warto też mieć na uwadze pewien zapas 2 – 3 cm i nie projektować wszystkiego na styk, bo prace wykończeniowe mogą pochłonąć nadprogramowe centymetry. Ważne jest też, by drzwiczki i szuflady swobodnie otwierały się do końca i nie zawadzały o inne elementy.

3. Otwórz przestrzeń

16938956_1162243817220101_7482518845346819952_n

Raczej unikaj ciemnych kolorów na dużych powierzchniach, zwłaszcza ścianach. Lepszym rozwiązaniem będzie ciemna podłoga lub np. czarne akcesoria, które będą kontrastowały z jasnym tłem. Jasne kafle nie będą przytłaczać, a wnętrze będzie wyglądać świeżo. Doskonałym pomysłem jest też duże lustro, najlepsze będzie minimalistyczne, choćby bez ramy.

4. Mniej znaczy więcej

Ta zasada idealnie sprawdzi się w niewielkiej łazience. Minimalizm będzie idealnym wyborem. Aranżacja łazienki nie powinna być przytłaczająca, w tak małym pomieszczeniu łatwo o bałagan. Schowaj kosmetyki, zrezygnuj z pralki w tym miejscu oraz suszarki. Na wierzchu zostaw tylko to co piękne i funkcjonalne, np. perfumy w stylowym flakonie, dozownik do mydła czy ręczniki. Ozdobą mogą być też użyte materiały i faktury, jak np. marmur, mosiężne baterie w stylu retro, wszystko zależy od wybranej stylistyki, to wnętrze wcale nie musi być surowe i bez charakteru.

5. Porządek i czystość

Im mniej zbędnych rzeczy będzie na wierzchu i na podłodze, tym łatwiej będzie utrzymać czystość w łazience, w tak małej przestrzeni należy unikać trudno dostępnych zakamarków, sprzątanie powinno być szybkie i swobodne.

Tych kilka prostych zasad powinno ułatwić podjęcie decyzji i nakreślić co jest naprawdę ważne w projekcie. Trzeba pamiętać, że łazienka to miejsce przede wszystkim użytkowe i lubiące się brudzić, dlatego wygoda i funkcjonalność powinny być priorytetem, oczywiście jednak trochę dobrego dizajnu nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

https://ejsmont.pl/