W Polsce nie są jeszcze aż tak popularne, jednak ta tendencja sukcesywnie się zmienia. Za granicą, a zwłaszcza w ciepłych regionach można spotkać je bardzo często. Są nie tylko piękne, ale także użyteczne – mają ogromne znaczenie dla ekologii. Mowa o zielonych dachach. Czy to rozwiązanie dobre także dla ciebie? Zielone dachy, czyli dachy budynków pokryte specjalną trawą i roślinnością to powszechny widok w przestrzeni miejskiej. Coraz częściej na takie rozwiązanie decydują się nie tylko władze budynków użyteczności publicznej, ale także osoby prywatne i deweloperzy tworzący nowoczesne i funkcjonalne osiedla.

Najprościej rzecz ujmując są to dachy pokryte roślinnością. Nie znajduje się ona jednak w donicach, a posadzona jest na stałe na warstwowej konstrukcji dachu. Robi to niesamowite wrażenie wizualne, a jednocześnie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ekologii i… życia społecznego.
Zalety zielonych dachów
Przestrzeń miejska jest zdominowana przez wszechobecny beton. Coraz mniej miejsca pozostawia się na roślinność, coraz mniej przestrzeni życiowej mają również mieszkańcy miast. Zielony dach to rozwiązanie genialne pod wieloma względami. Warto rozważyć je z kilku powodów:
- to idealne miejsce wypoczynku w przypadku braku ogródka
- oczyszcza i odświeża powietrze w okolicy
- zwiększa izolację od zewnętrznego hałasu wewnątrz budynku
- uatrakcyjnia przestrzeń miejską – prezentuje się elegancko i przytulnie
- ma korzystny wpływ na środowisko – to nieocenione miejsce bytowania owadów w mieście
- sprzyja termoregulacji i zapobiega tworzeniu się zjawiska tzw. miejskiej strefy ciepła
- zatrzymuje wodę opadową.
Dodatkowo każdy kawałek zieleni w miejskiej dżungli po prostu poprawia nastrój, a zielony kolor uspokaja i relaksuje!
Czy zielone dachy mają jakieś wady?
Założenie i utrzymanie zielonego dachu nie jest jednak zadaniem ani łatwym, ani tanim. Decydując się na kawałek zieleni na dachu budynku trzeba pamiętać o kilku potencjalnych wadach:
- dość skomplikowana (wielowarstwowa) konstrukcja;
- taka inwestycja wymaga określonych cech dachu (nośność, nachylenie);
- wysoki koszt założenia zielonego dachu;
- spory ciężar – nie każdy budynek nadaje się do takiej inwestycji;
- konieczność regularnej i odpowiedzialnej pielęgnacji.
Zielony dach pomimo pewnych ograniczeń daje również sporo możliwości. Jest to miejsce bezcenne ze względu na walory estetyczne i funkcjonalne dla przestrzeni miejskiej, znacząco wpływa także na komfort mieszkańców i sąsiadów budynku z trawnikiem na dachu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na założenie go na dachu swojego domu, zawsze możesz rozważyć ozdobienie w ten sposób np. budy dla psa czy karmnika dla ptaków!