Zastosowanie bloczków betonowych

Zarówno firmy budowlane, jak i osoby wykonujące prace budowlane na własne potrzeby coraz częściej szukają prefabrykatów jako alternatywy dla cegieł, betonowej wylewki lub pustaków. Uniwersalnym rozwiązaniem mogą być bloczki betonowe, które często wykorzystuje się w przypadkach, w których powszechnie stosowana technika jest niepraktyczna lub nieopłacalna.

Stack of precast reinforced concrete slabs in a house-building factory workshop

Do czego wykorzystuje się bloczki betonowe?

Bloczków betonowych używa się przede wszystkim do budowy fundamentów oraz ścian fundamentowych. Produkuje się je z naturalnych surowców, takich jak piasek. Obok niego, głównym składnikiem bloczków betonowych jest cement.

Ściany fundamentowe są bardzo ważnym elementem, na który zwraca się szczególną uwagę już na etapie projektowania. Mają one za zadanie przekazać ciężar budynku i wszystkich obciążeń oddziałujących na budynek na grunt. Wśród możliwych obciążeń wymienić można obciążenie ludźmi, wiatrem, śniegiem, sprzętem oraz wiele innych – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Hydrobudowa-1.

Bloczki betonowe – właściwości

Bloczki betonowe można wykorzystać m.in. do budowy fundamentów. Ich waga nie przekracza 30 kilogramów, przez co wszelkie prace budowlane idą sprawniej. Co więcej, są odporne na negatywne działanie wilgoci oraz są odporne na ściskanie. Ich użycie zapewni odpowiednią żywotność dolnej kondygnacji budynku.

Bloczki betonowe produkuje się zazwyczaj z betonu klasy B20 (klasa zależy od zawartości cementu). W ofertach handlowych można też znaleźć bloczki z betonu klasy B15 lub B25, a jakość mieszanki można dostosować odpowiednio do przeznaczenia. Różne są także wymiary bloczków betonowych, dlatego każdy bez problemu znajdzie takie, które spełnią jego oczekiwania. Warto jednak wiedzieć, że pod fundamenty i ściany fundamentowe stosuje się zwykle bloczki o wymiarach 38 x 25 cm, 38 x 14 cm lub 38 x 12 cm.

Bloczki budowlane w ogrodzie

Bloczki budowlane używane są także do budowy piwnic, garaży i różnych pomieszczeń podziemnych. Coraz częściej bywają także elementem architektury krajobrazu, zdobiąc ogrody jako część nawierzchni i elementów małej architektury. Z pomocą bloczków betonowych można w ogrodzie tworzyć różnorodne murki, kwietniki i podbudowy. Z kolei w prywatnych domach takie bloczki można zaobserwować m.in. w podbudowach i kwietnikach.

Podsumowując, bloczki budowlane są świetną alternatywą dla tradycyjnych technologii, dlatego warto rozważyć ich wykorzystanie na własnej budowie.

…i w ogrodzie

Tworzą różnorodne murki, podbudowy i kwietniki, a w oddanych do użytku domach można zauważyć takie bloczki np. w ławach ogrodowych, rabatach czy narożnikach – zauważa specjalista z firmy Termat, która specjalizuje się m.in. w sprzedaży keramzytowych materiałów budowlanych. Keramzyt jest materiałem, który cechuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i dużą odpornością na czynniki chemiczne, biologiczne oraz atmosferyczne, a w dodatku jest wyrobem niepalnym i mrozoodpornym.