Zasłony

Zasłony są tym dla okna, czym makijaż dla naszych oczu-stanowią więc swojego rodzaju oprawę, niejednokrotnie definiując charakter całego pomieszczenia.

Z tego powodu, warto zadbać o to, aby dekoracja okna była nie tylko modna i estetyczna, ale również by odpowiadała nam pod względem charakteru i stylu. Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając zasłony do danego pomieszczenia?

bedroom-670249_640

Po pierwsze – wzory i kolory

Wydawać by się mogło, że kluczem do sukcesu jest jak najlepsze dopasowanie koloru dekoracji okiennych i ścian. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki wybór, zasłony „zleją się” z tłem, jakie stanowi ściana i efekt niekoniecznie będzie taki, jak byśmy sobie życzyli. Znacznie lepszym wyborem będzie kontrastowy kolor zasłon, który pozwoli wyodrębnić okno, jako osobną dekorację i mocny akcent całego pomieszczenia.

Nie mniej ważne niż kolor, są wzory na materiale, z jakiego uszyte będą zasłony. Nawet w obrębie tej samej palety kolorystycznej, zupełnie inny charakter nadadzą pomieszczeniu zasłony w romantyczne kwiaty, a inny – w geometryczne wzory. Oczywiście, styl dekoracji okiennych powinien współgrać ze stylem, w jakim urządzona jest reszta pokoju, więc jeśli w rustykalnym wnętrzu nagle znajdą się nowoczesne zasłony, jedynym efektem, jaki uzyskamy, będzie niemiły zgrzyt.

Po drugie – rodzaj materiału

Rodzaj materiału, z jakiego uszyjemy nasze zasłony będzie miał kluczowe znaczenie dla tego jak będą się układać oraz czy nie zmienią swojego kształtu i faktury pod wpływem wysokiej temperatury i wody. Co zrozumiałe, rodzaj materiału ma również duże znaczenie praktyczne, zwłaszcza, jeśli zasłony mają nie tylko pełnić rolę dekoracyjną, ale również zatrzymywać nadmiar promieni słonecznych lub zapewniać prywatność po zmroku. Grube, sztywne zasłony będą oczywiście lepiej chronić, ale jednocześnie nadadzą oknu nieco „ciężkiego” charakteru. Jeśli więc pomieszczenie jest niewielkie, lepiej będzie postawić na zasłony uszyte z lekkich i zwiewnych materiałów, które nie przytłoczą wnętrza, zaś okno wyposażyć dodatkowo w rolety lub żaluzje.

Po trzecie – dodatki

Zasłony i firanki nie zawsze układają się zgodnie z naszym zamierzeniem; niekiedy zdarza się bowiem, że materiał, którego kolor i faktura przypadły nam do gustu, po uszyciu zasłon nie do końca chce współpracować. W takim przypadku doskonale sprawdzają się różnego rodzaju taśmy, które wszywa się z firanki i zasłony, które wymuszają różne typu marszczeń, a co za tym idzie – nadają dekoracjom okiennym pożądany przez nas kształt.

Ciekawym dodatkiem do dekoracji okien, pełniącym jednocześnie funkcję praktyczną i estetyczną, mogą być różnego rodzaju klamry, chwosty i upinacze. Dzięki nim możemy nie tylko zaaranżować okolice okna wedle własnych upodobań, ale również nadać całości ciekawego wykończenia, które może stanowić interesujący akcent w wystroju całego pomieszczenia.

zasłony