Zasłona prysznicowa – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Łazienka jest bez wątpienia jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Powinna być wygodna, funkcjonalna, a przy tym estetyczna, dlatego tak ważną jest przemyślana aranżacja tego wnętrza. Urządzając łazienkę poświęcamy zwykle bardzo dużo uwagi umywalce, wannie, płytkom czy lustrom, ale rzadko kiedy zaprzątamy sobie głowę wyborem zasłony prysznicowej. Ten element najczęściej traktowany jest jako „zło konieczne”, idąc zatem na zakupy wkładamy do wózka pierwszy lepszy model i po sprawie. Okazuje się jednak, że odpowiednio dobrana zasłona prysznicowa może nie tylko zwiększyć walory estetyczne pomieszczenia, ale też mocno wpłynąć na komfort jego użytkowania.

e2efcd221ef348fcb1f5d5fae73fc1e4

Rodzaje zasłon prysznicowych

Obecnie rynek oferuje nam szeroki wybór zasłon prysznicowych. Różnią się one przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane, a każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. Mamy zatem:

– zasłony z PCV – charakteryzują się gładką powierzchnią, dzięki czemu łatwo je utrzymać w czystości (wystarczy delikatnie przetrzeć detergentem, nie trzeba prać), są wodoodporne, wodoszczelne, a przy tym higieniczne, nie rozwijają się na nich pleśnie ani bakterie; cieszą się powodzeniem ze względu na niską cenę oraz mnogość dostępnych wzorów i kolorów, ale z drugiej strony łatwo je uszkodzić i „oblepiają” ciało osoby kąpiącej się,

zasłona prysznicowa tekstylne – najczęściej wykonane z poliestru dodatkowo pokrytego powłoką wodoodporną, są niezwykle trwałe i wygodne w użyciu, a przy tym, w przeciwieństwie do swoich odpowiedników z PCV, nie kleją się do ciała,

– zasłony z włókniny polietylenowej – produkt z wyższej półki, wykonuje się je z połączenia folii, tkaniny i papieru, są lekkie, wytrzymałe, wodoszczelne, a dodatkowo ekologiczne, gdyż wykonane z produktów odnawialnych.

Jak wybrać zasłonę prysznicową?

Pierwszą rzeczą, o jakiej musimy zdecydować wybierając zasłonę prysznicową jest materiał z jakiego będzie ona wykonana. Kiedy ten problem mamy już za sobą, pozostaje kwestia najtrudniejsza, czyli dobranie odpowiedniego wzoru. Możliwości jest bez liku i wszystko zależy od tego, czy zasłona ma się harmonijnie wtapiać we wnętrze, czy też stanowić główny akcent decydujący o jego charakterze. Ponadto trzeba się zastanowić nad tym, czy ma ona jedynie chronić łazienkę przed zachlapaniem (wtedy można rozważyć wybór modelu przezroczystego), czy jej zadaniem ma też być strzeżenie intymności osoby kąpiącej się (jeżeli tak, to należy zakupić wersję kryjącą). Wreszcie, kiedy już wybierzemy model idealny do naszej łazienki, dobrze jest zwrócić uwagę na jakość wykonania i na to, czy zasłona ma na dole obciążenie (zwykle w postaci ołowianej tasiemki), dzięki któremu będzie się doskonale układała i nie będzie przywierała do ciała.