Jak zapewnić sobie prywatność w ogrodzie?

Posiadanie własnego ogrodu daje możliwość swobodnego wypoczywania na świeżym powietrzu, bez konieczności oddalania się od domu. Rodzinne spotkania przy wspólnym stole i rozpalonym grillu to idealny plan na długie letnie wieczory. Aby jednak w pełni korzystać z dobrodziejstw natury, warto nieco odseparować swój zielony zakątek od reszty świata, wówczas nie będziesz przejmował się wścibskim wzrokiem sąsiadów lub przechodniów.

Tradycyjnie, czyli płoty

Oddzielanie terenów zielonych płotami musi być dobrze zaplanowane. Przede wszystkim nie wszystkie ogrodzenia nadają się do harmonijnego wkomponowania w naturalny wystrój przestrzeni, dlatego warto stawiać na konstrukcje wykonane z surowców, takich jak kamień czy drewno. Będą one stanowiły idealne uzupełnienie Twojego otoczenia i stworzą spójny wystrój z roślinami w Twoim ogrodzie. Odpowiednie będą tutaj płoty sztachetowe, panele drewniane czy po prostu uzupełnione deskami panele 3D. Podobnie przedstawia się sprawa z matami wiklinowymi czy rattanowymi. Mocuje się je na zwykłych płotach siatkowych, w związku z czym pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale również dekoracyjną. Pozwalają na skuteczne zamaskowanie nieestetycznych ogrodzeń i nadają im atrakcyjny charakter.
Naturalne ogrodzenie

Najlepszym rozwiązaniem dla tradycjonalistów i osób uwielbiających zajmowaniem się roślinami, jest stworzenie żywopłotu lub zasadzenie rozłożystych drzew i krzewów przy płocie. W przypadku żywopłotów możesz w pełni kontrolować wysokość, szerokość i kształt swojego ogrodzenia, wystarczy, że regularnie będziesz przycinał odrastające gałązki i formował je zgodnie z własnymi oczekiwaniami – do tego zadania będą Ci potrzebne odpowiednie narzędzia, na przykład nożyce do żywopłotu https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/nozyce-do-zywoplotu.html. Nieco łatwiej przedstawia się kwestia z roślinami pnącymi, które żyją własnym życiem i rozrastają się według własnych upodobać. Jednak i one wymagają kontroli, aby nie zaczęły przytłaczać innych kwiatów i krzewów w Twoim ogrodzie.

20-jak-zapewnic-sobie-prywatnosc-w-ogrodzie-3

Nie tylko ogrodzenia

Istnieją również inne metody zapewnienia sobie prywatności, w szczególności, kiedy płoty nie wystarczają – na przykład jeśli Twoi sąsiedzi mieszkają na wyższym piętrze w bloku lub kamienicy. Wówczas należy zadbać także o odpowiednie osłonięcie widoku z góry. W tym przypadku świetnie sprawdzają się altany. Możesz wybrać jeden z modeli dostępnych na rynku lub samodzielnie zająć się przygotowaniem takiej konstrukcji. Sporą popularnością cieszą się także naturalne rozwiązania – wystarczy, że odpowiednio przytniesz rozłożyste drzewo tworząc pod nim miejsce na Twoje meble ogrodowe. Innym rozwiązaniem może być wykonanie metalowego stelażu, na którym będą się rozciągały pędy winne lub inne rośliny pnące.

20-jak-zapewnic-sobie-prywatnosc-w-ogrodzie-2

Ważnym aspektem jest także wybranie właściwego miejsca na meble – warto je ustawiać przy ścianie ogrodzenia znajdującej się najbliżej budynków mieszkalnych, wówczas, przynajmniej częściowo, osłoni Twoją strefę komfortu. Intymny zakątek w ogrodzie da Tobie i Twoim bliskim swobodę podczas opalania się, kąpieli w basenie czy podczas codziennego odpoczynku przy książce.