Oranżerie coraz częściej zakładane są przy domach jednorodzinnych, dzięki czemu domownicy przez cały czas mogą cieszyć się pięknymi roślinami i nie muszą w tym celu odwiedzać ogrodów botanicznych.
Co trzeba wiedzieć przed założeniem ogrodu zimowego
Najważniejszy jest wybór miejsca, powinno ono zapewniać rośliną odpowiednią ilość światła naturalnego, dlatego niedobrym miejscem jest strona północna. Usytuowanie ogrodu od strony południowej pozwoli na uprawę roślin egzotycznych. Należy także pamiętać, że ogród powinien dobrze komponować się z elewacją. Można wykorzystać gotowe projekty z katalogów lub zlecić wykonanie projektu indywidualnego według własnych wytycznych. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale będzie spełniało indywidualne preferencje.
Już na etapie planowania i sporządzania projektu trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.
Budowa ogrodu
Pod ogród zimowy konieczne jest wykonanie fundamentów, które zapewnią odpowiednią wytrzymałość konstrukcji i ciężkich donic z roślinami oraz zabezpieczą podłoże przed zamarzaniem. Fundament musi być ocieplony i zaizolowany przed wilgocią, nie powinien być połączony z domem. Praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie fundamentu wystającego nad ziemię, dzięki czemu szyby podczas deszczu nie ulegną zachlapaniu ziemią.
Na tak przygotowanym fundamencie można przystąpić do montowania konstrukcji ogrodu zimowego. Należy połączyć ją ze ścianą budynku w sposób trwały, a więc po usunięciu tynku i warstwy ociepleniowej, potem w miejscach ubytków należy ją uzupełnić. Dach ogrodu powinien być nachylony, by nie zalegał na nim śnieg.
Przeszklenie ogrodu wykonuje się z szyb zespolonych, przestrzeń miedzy szybami wypełniona jest gazem szlachetnym o odpowiednich parametrach przenikania ciepła. W oranżeriach stosowane są szyby o współczynniku przenikania ciepła 1,1-1,3. Szyby powinny posiadać powłokę antyrefleksyjną, zabezpieczy to rośliny przed przegrzaniem, można zastosować także markizy.
W ogrodzie zimowym musi być zapewniona odpowiednia wentylacja powietrza. Wloty świeżego powietrza umieszcza się na dole, natomiast wyloty u góry. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie uchylnych lub rozsuwanych okien dachowych.
Ogród zimowy musi posiadać ogrzewanie, które zapewni roślinom odpowiednią temperaturę i umożliwi korzystanie z ogrodu przez cały okres zimowy. Alternatywą może być tzw. ogród zimny (bez ogrzewania), ale wymaga to doboru roślin odpornych na niskie temperatury.
Najmniej praktycznym rozwiązaniem są grzejniki wiszące, których montaż wymaga wybudowania dodatkowego murku.
W ogrodach zimowych najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne w zależności od możliwości instalacyjnych. Ogrzewanie elektryczne jest droższe w eksploatacji. Jak dowiadujemy się od specjalistów z Dom.pl, doskonałym rozwiązaniem są także grzejniki kanałowe umieszczane w podłodze wzdłuż ścian, ciepłe powietrze zapobiega roszeniu szyb, a zimne powietrze dostające się przez nawiewniki jest szybko ogrzewane.
Na koniec pozostaje tylko urządzenie ogrodu, dobór odpowiednich mebli, donic i roślin. Dobrze zaplanowany ogród zimowy jest doskonałym miejscem do wypoczynku.