Zakup mieszkania do remontu

Zakup mieszkania to poważny wydatek, który nie tylko potrafi pochłonąć wszystkie nasze oszczędności, ale również może wymagać od nas zaciągnięcia wysokiego kredytu, który towarzyszyć będzie nam przez wiele lat.

adobestock_114326281

Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się w jaki sposób zmniejszyć wydatki związane z zakupem mieszkania. Jedną z kuszących dla takich osób propozycji jest zakup mieszkania do remontu. Czy jest to dobry pomysł? Na co warto uważać?

Mieszkanie do remontu, czyli?

Zanim zaczniemy zastanawiać się czy zakup mieszkania do remontu to opłacalne rozwiązanie warto określić co kryje się pod tym pojęciem. Mówiąc najprościej, jest to mieszkanie z rynku wtórnego, którego stan nie jest idealny. Aby zapewniało komfortowe warunki konieczne jest wykonanie prac remontowych. Ich zakres może być jednak różny – od niewielkich poprawek, malowania ścian czy wymiany paneli podłogowych aż po poważne prace związane z usuwaniem pleśni, wymianą okien czy kuciem podłóg. To właśnie na tym, jakie prace musimy wykonać powinniśmy opierać swoją decyzję.

Oględziny lokalu i oszacowanie kosztów

Jeśli znajdziemy ciekawą i atrakcyjną cenowo ofertę zakupu mieszkania do remontu warto wstrzymać się z decyzją. Przede wszystkim należy umówić się na oględziny mieszkania z właścicielem. Nawet najlepiej wykonane zdjęcia nie powiedzą nam bowiem wszystkiego o stanie nieruchomości. Bądźmy uważni i odnotowujmy wszystkie prace remontowe, które trzeba będzie wykonać. Kolejny krok to oszacowanie ich łącznego kosztu. Bierzmy pod uwagę zarówno zakup materiałów jak i koszty robocizny. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy dany zakup naprawdę się opłaca, czy też koszty remontu mieszkania sprawiają, że jest to wydatek ponad miarę.

Czego warto unikać?

Odwiedzając strone https://sonarhome.pl/g/warszawa/mieszkania-do-remontu-bezposrednio możemy obaczyć, że sporo mieskań jest w stanie zapewnić nam komfortowe warunki nawet jeszcze przed wykonaniem prac remontowych. Nad zakupem takiego mieszkania warto się zastanowić. Są jednak takie problemy, które z miejsca powinny ostrzec nas przed zakupem mieszkania. Wśród nich wymienić możemy np. widoczne plamki pleśni, kiepska lokalizacja czy trudny do zagospodarowania układ pomieszczeń. To problemy, których nie da się bowiem wyeliminować.

Dopilnuj formalności

Jeśli dojdzie do zakupu mieszkania pamiętaj o tym, że bardzo ważne jest spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego ze sprzedającym mieszkanie. Ma on za zadanie chronić zarówno jego, jak i twoje interesy. Dlatego też określ w nim wszystkie uszkodzenia mieszkania, które wymagać będą twojego nakładu. Koniecznie sprawdź też czy cena mieszkania, które jest ci oferowane nie jest zawyżona, jeśli weźmie się pod uwagę jego stan. Jak możesz to zrobić? To bardzo proste – skorzystaj z darmowych wyceniarek nieruchomości dostępnych w sieci. Znajdiesz je np. pod adresem https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania.

Podsumowując, zakup mieszkania do remontu może okazać się dobrym pomysłem szczególnie wówczas, gdy zakres prac, jakie musimy wykonać nie jest zbyt duży lub posiadamy doświadczenie w wykonywaniu remontów i jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym na własną rękę. Niemniej jednak trzeba być czujnym i uważnie sprawdzać każdy szczegół. Tylko dzięki temu uda nam się uniknąć rozczarowań i nieprzyjemnych niespodzianek.

Źródło: mieszkania.xyz