Jak zachować porządek w biurze?

Odpowiednio przygotowane miejsce pracy to już połowa sukcesu. Zachowanie porządku w biurowej przestrzeni nie zawsze jest jednak takie proste. Przedstawiamy więc kilka sposobów, które pozwolą ograniczyć bałagan w biurze i zwiększą komfort pracy.

img_0045

1. Segregatory

Teczki i segregatory są powszechnie stosowane w biurach. Nie zawsze jednak ich pozytywne właściwości są wykorzystywane do maksimum. Zadbaj o to, aby wszystkie dokumenty i luźno walające się papiery były odpowiednio pogrupowane i dopiero wtedy znalazły się w odpowiednich teczkach, segregatorach czy skoroszytach. Te z kolei powinny być odpowiednio podpisane i umieszczone w odpowiednim miejscu. Odpowiednio podpisane, czyli tak, aby nie było potrzeby zastanawiania się, co ta etykieta właściwie oznacza. W odpowiednim miejscu, czyli takim, aby dokumenty częściej wykorzystywane znalazły się w pobliżu i były łatwo dostępne. Dokumenty zarchiwizowane powinny natomiast zniknąć z pola widzenia i zostać umieszczone w bezpiecznym miejscu, np. w szafie zamykanej, która pozwoli schować je przed Twoim wzrokiem i jednoznacznie oddzieli je od dokumentów aktualnych, nad którymi właśnie pracujesz.

2. Nowoczesne technologie

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić prace biurowe bez wykorzystania komputera. Skorzystaj więc z jego możliwości i staraj się trzymać jak najwięcej dokumentów w postaci cyfrowej. Nie drukuj zbędnych papierów bez potrzeby. Wręcz przeciwnie – skanuj dokumenty do postaci cyfrowej, jeśli tylko uznasz, że ich papierowa wersja nie jest Ci właściwie potrzebna. Ograniczysz w ten sposób ilość wspomnianych wcześniej segregatorów, a także zaoszczędzisz na papierze i tuszu do drukarki. Jeśli tylko zadbasz o odpowiednią strukturę katalogów na swoim dysku twardym, to archiwizowanie dokumentów, a następnie ich wyszukiwanie będzie znacznie łatwiejsze, dzięki czemu zwiększysz swoją produktywność w pracy.

3. Odpowiednie meble biurowe

Gromadząc dokumenty w segregatorach i teczkach musisz mieć odpowiednie szafy i półki, które pozwolą Ci na wygodne korzystanie ze swoich zbiorów. Mimo wszystko wokół miejsca pracy często gromadzi się wiele drobnych dokumentów i przedmiotów, które łatwo zgubić, a jeszcze łatwiej zaśmiecić nimi całe swoje otoczenie. Bardzo ważne jest zatem posiadanie odpowiedniego biurka, wyposażonego w pojemne szuflady na drobiazgi. Ponadto bałagan w miejscu pracy bardzo często tworzymy rozrzucając przedmioty, które wcale nie są nam potrzebne do pracy. Mogą to być kurtki wiszące na krzesłach, czy też torby i torebki. Wystarczy zadbać o to, aby w biurze znalazły się wieszaki, a Twoje otoczenie stanie się bardziej przyjazne.

Szeroki wybór mebli biurowych znajdziesz między innymi w salonie Biuro i Meble.

Porady