Dlaczego wystrój wnętrza jest istotny?

Gdy wprowadzamy się do nowego domu lub mieszkania, niemal natychmiast zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak możliwe najlepiej zaaranżować pomieszczenia, które wchodzą w jego skład. Przywiązywanie tak dużej wagi do wystroju wnętrza nie stanowi zresztą zaskoczenia, jest on bowiem ważny z przynajmniej kilku powodów.

apartment-1851201_640

Po pierwsze – praktyczność

Nawet najpiękniejszy salon nie wywołuje entuzjazmu, jeśli sami nie czujemy się w nim dobrze, a z pewnością nie mamy na to szans, jeśli brakuje w nim rozwiązań, które ułatwiają nam funkcjonowanie. To właśnie funkcjonalność jest priorytetem w momencie, w którym zastanawiamy się nad wystrojem wnętrz i nie może być inaczej skoro mówimy o przestrzeni, w której mamy spędzać kolejne miesiące i lata. Jeśli nie potrafimy znaleźć w niej miejsca dla siebie, brak nam wolnej przestrzeni, a do tego samo przechodzenie z jednego pokoju do drugiego wymaga akrobatycznych umiejętności, możemy mieć pewność, że nawet najbardziej oryginalne meble nie wzbudzą niczyjego zachwytu.

Po drugie – prestiż

Często można usłyszeć, że wyposażając wnętrze powinno się brać pod uwagę jedynie preferencje domowników, nietrudno się jednak domyślić, że nie zawsze jest to możliwe. Nasze domy i mieszkania nie są zamkniętymi twierdzami. Odwiedzają je goście, a wielu z nich trudno uznać za naszych przyjaciół. Co ciekawe, to właśnie na nich najczęściej chcemy wywierać jak najlepsze wrażenie, a trudno o sposób bardziej skuteczny niż atrakcyjny wystrój wnętrz.

Atrakcyjny wygląd kolejnych pomieszczeń – nie tylko salonu, ale również przedpokoju, łazienki i kuchni – daje do zrozumienia, że jesteśmy osobami o dobrym guście i wyszukanym smaku. Potwierdza też, że potrafimy zatroszczyć się o swój wizerunek, a to nie pozostaje bez wpływu na sposób, w jaki jesteśmy odbierani.

Po trzecie – komfort

Nie oznacza to jednak, że troszcząc się o maksymalnie atrakcyjny wystrój wnętrz, które zamieszkujemy, nie robimy tego również po to, aby sprawić sobie przyjemność. Salon, łazienka, sypialnia i jadalnia to przecież miejsca, do których trafiamy po ciężkim dniu, często wypełnieni jeszcze wspomnieniami o stresujących sytuacjach, jakie stały się naszym udziałem. Jeśli mamy się z nimi uporać, powinniśmy wiedzieć, że wracamy do miejsc, które nam się podobają i w których niczego nie chcielibyśmy zmieniać, a taki cel można osiągnąć jedynie w momencie, w którym wystrój wnętrz spełnia nasze oczekiwania.

Po czwarte – tuszowanie mankamentów

Nie można zapominać i o tym, że wnętrze urządzone ze smakiem i w zgodzie z kilkoma prostymi zasadami, może ukryć pewne niedociągnięcia, z którymi borykają się nasze domy i mieszkania. Lustra zlokalizowane na dłuższej ścianie w przedpokoju optycznie powiększają pomieszczenie, a jaśniejszy pasek farby umieszczony tuż pod sufitem sprawia, że salon staje się optycznie nieco niższy. Lista tego rodzaju trików jest imponująca i nawet jeśli nie są one w stanie zamaskować wszystkich uchybień architektonicznych, mogą sprawić, że staną się one zdecydowanie mniej uciążliwe. Doskonałą metodą na poprawę designu wnętrz jest stosowanie naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień – piaskowiec (piasmar.pl). Naturalne elementy dekoracyjne wprowadzają pewien, wyjątkowy nastrój, którego nie uzyska żadna farba, tapeta czy inny element dekoracji. Dodatkowym atutem jest fakt, że naturalne materiały są niepowtarzalne!