Jak wykorzystywane są kontenery?

Tymczasowe lub stałe budynki gospodarcze, magazyny, składziki, a nawet domy dla powodzian – w takim charakterze wykorzystywane są kontenery. Są to lekkie, trwałe konstrukcje stalowe pokryte blachą, najczęściej ocieplone, w których można przechowywać dowolne przedmioty. Cechuje je duża funkcjonalność i uniwersalność zastosowania.

42min

Gdzie można ustawić kontener?

Dla posadowienia kontenerów w wybranym przez inwestora miejscu konieczne jest wyrównanie podłoża. Powinno być ono utwardzone – może to być beton, kostka brukowa, płyta betonowa, asfalt, specjalnie wykonana wylewka lub fundament. Pod naroża kontenera dostarczonego w całości przez producenta lub instalowanego przez niego w miejscu przeznaczenia, wskazane jest podłożenie krążków dystansowych lub płyt betonowych. To skutecznie zapewni minimalny odstęp ramy kontenera od podłoża. Będziemy mieli też pewność, że podłoga kontenera nie będzie podmakała w trakcie użytkowania i obfitych opadów atmosferycznych.

Wykorzystanie kontenerów

Dzięki uniwersalnej budowie kontenerów i szerokich możliwości ich wyposażenia, można je wykorzystać w wielu różnych miejscach, do różnych celów. Wiele zależy od producenta wykonującego takiego konstrukcje. Kontenery Alicja na przykład są wykonane z blachy, profili zamkniętych oraz kształtowników poszytych blachą trapezową. Blacha jest malowana farbą podkładową, dzięki czemu kontenery tej firmy wyróżniają się na tle konkurencji szczególnie wysoką wytrzymałością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.

Kontenery z powodzeniem można wykorzystywać jako magazyny, składziki, warsztaty przydomowe, pawilony handlowe, na potrzeby składowania towarów czy nawet tymczasowe potrzeby mieszkalne. W Polsce były one stosowane jako domy dla osób pozbawionych domów przez wielką powódź w 1997 roku.

Innym sposobem na wykorzystanie kontenerów jest zaaranżowanie w ich wnętrzu biura lub pomieszczeń socjalnych. Bardzo często są one stosowane jako stróżówki czy pomieszczenia dla pracowników na dużych budowach. Jeśli na obszernym placu budowy zostaną postawione kontenery biurowe, znajdzie się on pod stałym nadzorem kierownika budowy i innych pracowników asystujących mu. Pracownicy zaś w takim biurze będą mogli wygodnie zjeść śniadanie czy inny ciepły posiłek i ogrzać się przy dużych mrozach. W tym celu kontener powinien zostać ocieplony i wyposażony w przenośny piecyk, np. elektryczny lub gazowy. Konstrukcja może być wyposażona w okna i drzwi – jedno lub dwuskrzydłowe, przez co kontener staje się eleganckim, przenośnym biurem.