Wykończenie czy „pod klucz”?

Obecny ruch na rynku deweloperskim jest ogromny, więc nikogo nie dziwi liczba sprzedawanych mieszkań.

Coming home 2

Co więcej, w każdym mieście powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, więc jest to swoistym potwierdzeniem tezy, iż ten rynek nie jest jeszcze do końca zaspokojony. Wiele osób dokonuje zakupu mieszkania właśnie od dewelopera i staje przed stosunkowo trudnym wyborem – wykończyć mieszkanie samodzielnie lub wziąć je „pod klucz”, czyli zgodzić się na to, co zaoferuje firma.

Standardy deweloperskie bywają bardzo różne, dlatego na samym początku warto dokładnie sprawdzić, co się w nim znajduje. Niektóre firmy rozumieją wykończenie mieszkania jako betonową wylewkę oraz tynk wewnętrzny na ścianach, co w rzeczywistości równa się konieczności indywidualnych prac wykończeniowych. Jeżeli jednak okaże się, że deweloper bierze wykończenie mieszkania na poważnie, to można zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Jest to dosyć rozsądne wyjście w sytuacji, w której liczą się czas i koszty. Kupując wykończone mieszkanie mamy gwarancję, że będziemy mogli się wprowadzić w ustalonym terminie i nie trzeba się bać ewentualnych opóźnień w pracach. Co więcej, takie usługi są zazwyczaj oferowane w całkiem atrakcyjnych cenach, także warto się nad nimi zastanowić.

Jest oczywiście również druga strona medalu, czyli samodzielne prace wykończeniowe. Może nie do końca takie samodzielne, gdyż mało jest „złotych rączek”, którzy potrafią sobie wykończyć całe mieszkanie. Wobec tego, konieczne będzie zatrudnienie fachowców oraz jej pilnowanie – niestety, dobrze wiemy jak potrafią pracować niektóre ekipy budowlane, więc jest to konieczne. Stracimy również dużo czasu na poszukiwanie materiałów, chociaż będą to dokładnie te elementy, które nam się podobają. Katalog materiałów wykończeniowych dewelopera jest zdecydowanie skromniejszy.

Reasumując, każde z przedstawionych powyżej rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jeżeli zależy wam na czasie, to zdecydowanie polecamy wybranie wykończenia mieszkania w standardzie deweloperskim. To bardzo wygodne rozwiązanie, które odciąża przyszłego lokatora. W sytuacji kiedy chcecie mieć pełną kontrolę nad ostatecznym wyglądem lokalu, to nie zostaje nic innego jak dokonać prac wykończeniowych we własnym zakresie – angażując do tego ekipę budowlaną, o ile nie jesteście wspomnianą „złotą rączką”.