Wyjątkowe ściany z betonu

Beton jest materiałem bardzo powszechnie wykorzystywanym od wielu lat w budownictwie. Jako pierwsi zaczęli go stosować mieszkańcy starożytnej Asyrii. To jednak mieszkańcy starożytnego Rzymu zaczęli na szerszą skalę używać mieszkanki popiołu wulkanicznego (pucolana) i zaprawy wapiennej do wznoszenia wielu budowli. Współcześnie beton jest nie tylko materiałem konstrukcyjnym, coraz częściej gości w naszych wnętrzach, jako element wykończeniowy i dekoracyjny.

concrete-wall-1081956_640

Czym różni się beton dekoracyjny od konstrukcyjnego?

W skład betonu konstrukcyjnego wchodzi: kruszywo, woda i spoiwo hydraulicznego. Jest materiałem bardzo wytrzymałym, ale jednocześnie bardzo ciężkim. Beton architektoniczny, który coraz częściej spotykamy w naszych wnętrzach ma nieco inny skład. Nadal jest w nim woda, kruszywo i spoiwo hydrauliczne. Jednak zamiast zwykłego cementu używany jest cement hutniczy. Oprócz tych podstawowych składników do produkcji betonu dekoracyjnego używane są domieszki, które poprawiają jego właściwości. Staje się on bardzo plastyczny, dzięki temu można mu nadać dowolną fakturę, kształt i pożądany kolor.

Zalety betonu we wnętrzach

W aranżacji wnętrz beton pojawił się już kilka lat temu. Trend ten ma się wyjątkowo dobrze, przestrzenie wykończonych betonem jest więc coraz więcej. Beton sprawdza się w bardzo wielu wnętrzach. Można go użyć do wykańczania ścian w łazienkach i kuchniach. Coraz częściej betonowe ściany pojawiają się także w salonach. Szary kolor sprawia, że beton, jako element dekoracyjny pasuje do wszystkich wnętrze niezależnie od tego, w jakiej tonacji kolorystycznej zostały one urządzone. Beton sprawdzi się w połączeniu z przygaszonymi lub bardzo intensywnymi kolorami. Doskonale łączy się z metalem, szkłem, ale także z drewnem. Idealnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym i minimalistycznym.

Beton na ścianie – jak to osiągnąć?

Efekt betonowej ściany można osiągnąć na kilka sposobów. Ścianę możemy wykonać nakładając na nią po prostu kilka warstw cementu. Aby nadać jej trójwymiarową fakturę warstwę cementu należy przetrzeć przy pomocy deski. O wiele jednak prostszym sposobem jest dekoracyjnego betonu w postaci farby lub wybierając specjalny betonowy tynk. Tynk betonowy ma jeszcze jedną zaletę: można do niego dodawać pigmenty, dzięki temu nasza ściana nie musi być szara. Do tego stosując specjalny tynk betonowy możemy uzyskać ścianę o matowej lub błyszczącej powierzchni. Jeszcze inne rozwiązanie to zastosowanie płyt betonowych. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, jeżeli chcemy mieć betonową ścianę w kuchni lub w łazience.

Beton jest jednym z gorących trendów w aranżacji wnętrz. Idealnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Dzięki temu, że istnieje wiele sposobów na wykonanie betonowej ściany możemy osiągnąć bardzo różny efekt. Ściana może mieć fakturę przecieraną lub gładką, może być błyszcząca lub matowa. Beton wykorzystuje się nie tylko, jako materiał do wykańczania ścian, ale także do formowania mebli, umywalek, zlewów. Coraz częściej jest alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych ściennych i podłogowych.

MODERNCONCRETE.PL – profesjonalne wykonawstwo ścian betonowych.