Jak wybrać dobre żelazko parowe – 10 cech, na które warto zwrócić uwagę

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych modeli żelazek. Producenci w swojej bogatej ofercie posiadają prasowalnice oraz systemy, które mają znacząco ułatwić nam życie. Jak wybrać takie żelazko, które spełni pokładane w nim oczekiwania i sprawi, że prasowanie stanie się przyjemniejsze – zapraszamy do naszego poradnika.

Każdy z nas ma jakieś doświadczenia z tradycyjnymi żelazkami i prawdopodobnie z doświadczenia będzie wiedział, jakie wybrać dla siebie. Obecnie jednak przeżywamy „rewolucję prasowania parowego”. Wielka moda na prasowanie parą sprawia, że wielu z nas che spróbować tej technologii we własnym domu. Dlatego poniżej prezentujemy 10 cech, na które należy zwrócić uwagę podejmując decyzje o zakupie generatora pary, prasowalnicy czy systemu do prasowania. Zapoznaj się z poradami i ciesz się trafionym zakupem.

1. Para i jej właściwości

Jest to jedna z głównych cech, która decyduje o tym czy żelazko spełni pokładane w nim oczekiwania. Najlepsze żelazka parowe powinny mieć stałe ciśnienie podwójnie podgrzanej pary. Taka para jest sucha, nie moczy tkanin i gwarantuje najwyższą możliwą jakość prasowania. Najważniejszym parametrem, który musimy sprawdzić jest ciśnienie wyrażane w Barach (B). Bardziej niż sama wartość ciśnienia ważne jest to by ciśnienie było stałe. Zapewnia to niesłabnącą jakość prasowania niezależnie od czasu jego trwania. Dzięki temu możemy prasować z maksymalną wydajnością, tak długo jak tego potrzebujemy. Wartość optymalnego ciśnienia pary określona przez inżynierów marki Laurastar powinna oscylować w granicach 3.5 B. Pamiętajmy, że w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Za małe ciśnie pary nie da oczekiwanego efektu prasowania, zbyt duże będzie niszczyło włókna tkanin powodując uszkodzenia i rozciągnięcie materiału. Najlepsze żelazka posiadają dodatkowo opcję pary pulsacyjnej, czyli generowanej w krótki szybkich seriach, tak jak ma to miejsce w profesjonalnych pralniach.

 

2. Stopa żelazka i jej konstrukcja

Istnieją różne stopy żelazek producenci wprowadzają, co chwila nowe kształty i ciężko jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy. Pamiętać należy, że profesjonalne żelazka powinny posiadać stopę żelazka z dodatkowym wymiarem. Innymi słowy, stopa żelazka nie powinna być płaska, powinna posiadać dodatkowe wybrzuszenie, które odpowiednio napina tkaninę. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie otworów na stopie najlepiej będzie, jeśli para wydobywała się będzie na całej szerokości stopy wtedy za jednym przesunięciem wyprasujemy większą część materiału.

Stopa żelazka 3d Laurastar

3. Nakładka teflonowa na stopę żelazka

Profesjonalne żelazka powinny posiadać zdejmowaną teflonową nakładkę na stopę żelazka, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy prasować wszystkie tkaniny jedną temperaturą po prawej stronie bez obaw o przypalenie i wybłyszczenie materiału. Ważne jest to, żeby nakładka ta była zdejmowana, ponieważ istnieją tkaniny trudne w prasowaniu jak np. len, które często wymagają prasowania tradycyjną rozgrzaną stalową stopą żelazka bez żadnej nakładki.

Nakładka teflonowa Laurastar

4. Zbiornik na wodę

Pojemnik na wodę we wszelkich generatorach pary powinien być zdejmowany, to znacząco ułatwia ciągłość prasowania, ponieważ daje możliwość napełnienia wody w każdej chwili prasowania. Żelazka z zintegrowanym zbiornikiem sprawiają trudności w codziennym użytkowaniu, ponieważ wymagają wystudzenia urządzenia przed ponownym napełnieniem, co jest bardzo czasochłonne. Najlepiej jak pojemność zbiornika nie będzie mniejsza niż 1 L, to zapewni długi czas prasowania.

Zbiornik zewnętrzny na wodę

5. System odkamieniania

Wszystkie urządzenia podgrzewające wodę mają styczność z wytrącającym się z wody kamieniem, dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na system odkarmienia i czyszczenia. Najwygodniejsze są urządzenia wyposażone w wymienne filtry, wtedy możemy napełniać je wodą z kranu, dzięki temu nie musimy kupować specjalnej wody. Każdy generator pary powinien posiadać łatwy sposób przepłukiwania, dzięki temu unikniemy wszelkich nieprawidłowości w działaniu.

System do prasowania Laurastar

6. Prasowanie w pionie

Prasowanie w pionie to świetne rozwiązanie, żeby móc prasować w ten sposób urządzenie powinno posiadać stałe ciśnienie pary oscylujące w granicach 3.5 B. Ponadto należy zwrócić uwagę na odpowiednią długość przewodu parowego, która pozwoli prasować nawet zawieszone wysoko tkaniny.

Laurastar Lift prasowanie w pionie

7. Deska do prasowania

Najlepsze systemy do prasowania posiadają zintegrowaną deskę wyposażoną w system nadmuchu i zasysania, który doskonale układa prasowaną tkaninę oraz odsysa nadmiar pary. Tu należy zwrócić uwagę, żeby funkcję nadmuchu i zasysania dało się zmienić jednym przyciskiem najlepiej bezpośrednio przy rączce żelazka. Deska powinna mieć też odpowiedni rozmiar, który pozwoli prasować garderobę wierzchnią oraz duże tkaniny jak pościel czy obrusy. Pamiętajmy, że deska do prasowania parowego musi mieć konstrukcję siatkowaną, tak żeby para mogła swobodnie przez nią przepływać.

Deska do prasowania

8. Aktywna rączka żelazka

Jeśli mamy dużo prasowania i zależy nam na wygodzie, należy zwrócić uwagę czy prasowalnica wyposażona jest w automatyczną dystrybucję pary. Taka funkcja znacznie ułatwia prasowanie, ponieważ nie wymaga wciskania żadnych przycisków, wystarczy tylko skierować żelazko w stronę zagnieceń, a system sam uwolni parę w odpowiedniej ilości.

Oszczędzaj czas_Laurastar

9. Mobilność

Stacje pary i generatory bez deski do prasowania powinny mieć rączkę do łatwego przenoszenia. Zwróć uwagę czy przenoszenie jest możliwe, jeśli nadal trzymasz żelazko w dłoni. Generator musi dać się łatwo przenosić, jeśli nadal prasujesz, przydaje się to w przypadku prasowania w pionie np. zasłon, kotar oraz innych wiszących materiałów. Natomiast systemy z aktywną deską powinny mieć wbudowane kółka, ponieważ ich waga waha się w granicach 20 kg i mogą sprawiać problemy w przenoszeniu. Deska do prasowania powinna też łatwo się składać, tak żeby cały system zajmował jak najmniej miejsca i dał się łatwo przechowywać.

Laurastar mobilność

10. Systemy zabezpieczające

Urządzenia do prasownia powinny mieć jak najkrótszy czas nagrzewania (średnio mają ok. 5 min.), żeby jak najszybciej być gotowym do pracy, co znacznie ułatwia poranne prasowanie. Kluczową funkcją z perspektywy bezpieczeństwa jest funkcja auto stop. Każde współczesne żelazko powinno wyłączyć się samo, jeśli o tym zapomnimy, tak żeby zawsze mieć poczucie bezpieczeństwa.

Laurastar_Salon Baner

Kupując żelazko parowe zwróć uwagę na powyższe cechy, staraj się dobrać urządzenie dostosowane do swoich potrzeb. Szukaj sprzętu dobrej jakości, który posiada opisane wyżej funkcje, to znacząco poprawi komfort użytkowania. Pamiętaj, że dobrej jakości system do prasowania to zakup na długi czas, dlatego dokładnie przeanalizuj istotne parametry.

Kolekcja generatorów pary Laurastar Lift

Poradnik przygotowany przy współpracy z szwajcarską marką Laurastar.

Generator pary Laurastar

Więcej na temat nowoczesnych systemów do prasowania można znaleźć na:

www.laurastar.pl

www.facebook.com/Laurastar.Polska

www.instagram.com/laurastar_polska

www.youtube.com/user/LauraStarPolska