Jak wybrać dobrą ekipę remontową? 6 wskazówek

Remont domu czy mieszkania – zwłaszcza w stanie deweloperskim – to spore wyzwanie, które wystawia na próbę nawet najbardziej cierpliwe osoby. Wybór odpowiedniej ekipy remontowej ma tu kluczowe znaczenie. Choć na rynku odnajdziesz mnóstwo firm, świadczących tego typu usługi, dobrze wiesz, że nie wszyscy „fachowcy” są godni zaufania. Jak więc odnaleźć się w gąszczu ogłoszeń? Jak wybrać naprawdę dobrą ekipę remontową? Poznaj nasze 6 wskazówek i dowiedz się, na których specjalistów postawić!

remonty

1. Firma remontowa z polecenia

To oczywiście najprostsza i najbardziej sprawdzona forma wyboru dobrej ekipy remontowej. Jeśli otrzymasz rekomendację od znajomych czy rodziny, możesz z góry założyć, że Twój remont skończy się sukcesem. W tym przypadku dużym ułatwieniem jest także fakt, iż od razu możesz obejrzeć efekty pracy danej firmy. Rekomendacja znajomych ma w tym przypadku duże znaczenie.

Jeśli jednak w ostatnim czasie nikt z Twoich najbliższych nie przeprowadzał remontu, warto sprawdzić opinie wybranych firm w Internecie. Przejrzyj nie tylko ich wizytówki, lecz także lokalne fora, a z pewnością odnajdziesz interesujące Cię informacje.

2. Termin rozpoczęcia prac

Termin rozpoczęcia prac przez wybraną firmę powinien dać Ci do myślenia. Naprawdę dobre ekipy remontowe zwykle mają sporo zleceń. Jeden remont zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a na profesjonalistów trzeba po prostu poczekać. Jeśli więc planujesz prace wykończeniowe, zacznij szukanie najlepszej ekipy znacznie wcześniej. Jeśli wybrana firma deklaruje, że może rozpocząć pracę tu i teraz, za tydzień, dwa, a nawet za trzy miesiące oraz w każdym innym terminie, może to świadczyć o tym, że ich kalendarz nie jest zbyt napięty.

3. Reakcja na Twoje pomysły i plany

Wnętrza, które chcesz wykańczać, prawdopodobnie posłużą Ci przez większą część Twojego życia. Nic więc dziwnego, że w tym czy innym miejscu planujesz zrobienie łuku, tu chcesz poszerzyć wejście, a tam dodać kolumnę. Rzeczywiście nie wszystkie zachcianki można zrealizować, jednak naprawdę dobra ekipa remontowa dokładnie wytłumaczy Ci, co jest realne, a co nie. W przypadku, gdy każdy Twój pomysł spotyka się z odpowiedzią „nie da się”, zastanów się nad profesjonalizmem wybranej firmy. Wiele osób z branży będzie bowiem chciało ułatwić sobie pracę, tłumacząc Ci, że realizacja Twoich planów jest niemożliwa. Jeśli więc słyszysz takie sugestie, skonsultuj się z inną ekipą remontową.

Koszty remontu

Branża remontowa jest o tyle specyficzna, że początkowy kosztorys może ulec znacznym zmianom. Właśnie dlatego wiele ekip niechętnie wycenia swoją pracę. Jeśli jednak nie chcesz się niemiło zaskoczyć, ustal dość dokładne koszty remontu. Ważne, abyś wcześniej stworzył rzeczywisty plan prac i przedstawił go ekipie. Gdy zaś masz zamiar opowiadać pracownikom na bieżąco i rysować palcem w powietrzu, spodziewaj się adekwatnej do tego wyceny. Dobra ekipa remontowa stworzy kosztorys tylko do odpowiednio zaplanowanych prac.

Jedna firma od wszystkiego

Podczas prac wykończeniowych zdarza nam się sięgać po wsparcie różnych fachowców. I tak często zatrudniamy niezależnych tynkarzy, glazurników, elektryków czy hydraulików. Jeśli decydujemy się na indywidualnych specjalistów, musimy liczyć się ze zjawiskiem spychologii. Oznacza to, że wszelkie błędy będą przypisywane innym ekipom remontowym. Aby tego uniknąć, warto zatrudnić firmę, zapewniającą współpracę ze wszystkimi specjalistami pod jednym szyldem. Rozwiązanie to może okazać się bardziej kosztowne, ale z pewnością efektywniejsze.

Liczebność ekipy

Liczba zatrudnionych osób ma wpływ na szybkość wykonywanych prac. Wydawać by się mogło, że im więcej pracowników, tym lepiej. Nic bardziej mylnego! Wszystko zależy bowiem od powierzchni, którą chcemy wykończyć lub odświeżyć. Jeśli prace mają odbywać się w domu jednorodzinnym o sporym metrażu, warto zatrudnić większą ekipę. Pojedynczy fachowiec będzie wykonywał to zlecenie w nieskończoność. W przypadku, gdy do remontu mamy jedynie niewielkie mieszkanie, lepiej pomyśleć o małym zespole. Większa grupa może sobie nawzajem przeszkadzać.

To tylko kilka z kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze ekipy remontowej do prac wykończeniowych. Jeśli zależy Ci na fachowej obsłudze, sprawdź firmę Marbud z Warszawy – polecanego wykonawcę remontów i budowy domów jednorodzinnych. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, Twoje lokum zostanie wyremontowane profesjonalnie i szybko!