Wpływ cynkowania ogniowego na środowisko

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz ustawodawców sprawia, iż coraz więcej przedsiębiorstw szuka przyjaznych środowisku technologii. Materiały, metody produkcji i utylizacji odpadów przemysłowych są dobierane w taki sposób, aby stanowiły jak najmniejsze obciążenie dla ekosystemu. Ale tam, gdzie dochodzi do skomplikowanych reakcji chemicznych, zawsze będą pojawiać się wątpliwości i pytania. Dotyczy to zwłaszcza takich procesów jak cynkowanie ogniowe. To jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczania stali przed korozją, a mimo to wciąż wiele osób zastanawia się, czy to aby na pewno jest bezpieczne?

ogien2

Galwanizacja cynkiem, a ekologia

Proces ten polega na zanurzaniu prefabrykatów stalowych w kadziach z płynnym cynkiem o temperaturze ok. 450°C. W trakcie kilkunastominutowej kąpieli żelazo reaguje z cynkiem tworząc na powierzchni stali ochronną powłokę. Oczywiście galwanizacja odbywa się w warunkach zamkniętych, w odpowiednio przystosowanych przedsiębiorstwach, spełniających surowe wymogi bezpieczeństwa. Ocynkownie podlegają restrykcyjnym przepisom ochrony środowiska, a wyprodukowane odpady są przekazywane do dalszej próbki przez specjalistyczne firmy zewnętrzne. Warto również pamiętać, że cynk naturalnie występuje w przyrodzie, natomiast cynkowanie ogniowe emituje zbyt niewielkie ilości tego pierwiastka, aby doprowadzić do zaburzenia ekosystemu. Mimo to, ocynkownie znajdują się pod ścisłą kontrolą organów ochrony środowiska i muszą mieścić się w ostrych normach emisji metali ciężkich.

Cynkowanie ogniowe – nowoczesna i energooszczędna technologia

Szacuje się, iż nawet 30% cynku poddaje się recyklingowi, w związku z czym  2 miliony ton zostaje ponownie wykorzystanych w produkcji przemysłowej i galwanizacji. Ponadto, złoża cynku są usytuowane dość płytko pod ziemią (do 400 metrów), zatem jego eksploatacja jest stosunkowo tania i nie stanowi znacznej ingerencji w środowisko. Współczesne ocynkownie są w pełni bezpieczne dla otoczenia i co znamienne – często są zlokalizowane w bliskiej odległości od terenów zielonych oraz rekreacyjnych.