Welur – Idealny Na Eleganckie Zasłony

Welur to wyjątkowa tkanina, którą charakteryzuje miękkość, połysk i elegancki wygląd. Materiał ten znajduje zastosowanie m.in. w wykończeniu wnętrz – welur idealnie sprawdza się np. jako tkanina na zasłony okienne. Dzięki jego użyciu można zyskać wyjątkową i przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Dobrze dobrane welurowe zasłony skutecznie ocieplą nawet chłodne wnętrza.

Czym jest welur?

Materiał ten jest rodzajem pluszu, czyli wyjątkowo miękkiej tkaniny. Obok weluru często wyróżnia się aksamit i welwet, które także zaliczane są do tej grupy materiałów. Choć nazwy te bywają używane zamiennie, między materiałami występują pewne różnice. Wszystkie pluszowe rodzaje tkaniny posiadają okrywę runową, ale różni je metoda jej uzyskiwania. Okrywa runowa weluru tworzona jest z osnowy. Tkanina ta ma stosunkowo krótkie włosie, a także jest niezwykle przyjemna w dotyku. Welur ma lekki połysk i pięknie mieni się w świetle, dzięki czemu rozświetla wnętrze oraz nadaje mu ciepłą atmosferę.

Szlachetny welur

Dawniej welur uważano za tkaninę luksusową. Chętnie wykorzystywany był na dworach królewskich. Tworzono z niego szaty dla królów oraz ludzi z wyższych sfer. Z czasem welur stał się bardziej dostępny i zyskał szerszą grupę fanów. Zaczął pojawiać się w wielu domach, wykorzystywano go między innymi do szycia zasłon. Do dziś uważany jest za wytworną tkaninę, która w pasuje do wykończenia wnętrz klasycznych, eleganckich, retro czy glamour. Warto jednak poeksperymentować z nim także we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych bądź skandynawskich.

Welurowe zasłony

Jednym ze sposobów na wykorzystanie weluru do wykończenia wnętrz jest stworzenie z niego zasłon. Materiał ten idealnie nadaje się do osłony okien nie tylko ze względów estetycznych, ale także funkcjonalnych. Nie przepuszcza światła, doskonale więc zaciemni pomieszczenia. Będzie dobrym wyborem do sypialni, ale także do salonu, w którym oglądana jest telewizja. Szeroki wybór kolorystyczny pozwala dobrać odpowiednie zasłony do różnych stylów. Wykorzystanie weluru w wykończeniu wnętrz nie ogranicza się jedynie do zasłon. Tkanina ta dobrze sprawdza się też jako obicie mebli czy materiał na poduszki, narzuty i inne dekoracje.

Wykorzystanie weluru może być wisienką na torcie przy aranżacji wnętrza. Odpowiednio pielęgnowana tkanina tego typu jest wytrzymała i może posłużyć na długo. Warto rozważyć wykorzystanie jej do stworzenia wyjątkowej, efektownej dekoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz komentarz

Podaj swoje imię