Kiedy warto mieć bidet w łazience?

Bidet jest urządzeniem, które spotkać można niemal w każdym sklepie z wyposażeniem łazienek, jednak niekoniecznie w każdej łazience.

bidet

Bidet jest urządzeniem, które spotkać można niemal w każdym sklepie z wyposażeniem łazienek, jednak niekoniecznie w każdej łazience. Wiele osób uważa je za zbędne lub po prostu nie do końca wie, do czego używać. Tymczasem na zachodzie Europy bidet obecny jest w wielu domach i uznawany jest za tak samo ważny, jak stojący zawsze koło niego sedes.

Do czego służy bidet?

Na pierwszy rzut oka bidet przypomina skrzyżowanie niskiej umywalki i sedesu, ponieważ podobnie jak ten ostatni ma wydłużoną miskę ceramiczną, do której przymocowana jest niewielka bateria, charakterystyczna dla większości umywalek. Takie połączenie nie jest przypadkowe, ponieważ głównym przeznaczeniem bidetu jest podmywanie się po skorzystaniu z sedesu. Bidet używany jest często do innych zabiegów higienicznych np. do mycia stóp, ponieważ ułatwia to niewielka wysokość urządzenia oraz płynąca z jego kranu ciepła woda. Według relacji wielu użytkowników, sprzęt ten świetnie spełnia również rolę umywalki dla małych dzieci, które jeszcze nie potrafią dosięgnąć do „dorosłej” umywalki. Oczywiście, jeśli zachowana jest odpowiednia czystość urządzenia, faktycznie może ono pełnić takie dodatkowe role. Głównym jednak jego przeznaczeniem jest higiena osobista po czynnościach fizjologicznych.

Montaż bidetu

Bidet jest urządzeniem montowanym tuż koło sedesu, dlatego aby go zamontować trzeba dysponować odpowiednią ilością wolnej przestrzeni. Bidety są stosunkowo niewielkie, jednak ich szerokość wynosi najczęściej około 40 cm, dodatkowo zaleca się, by urządzenie to było oddalone od sedesu około 30 cm. Bidety dzielimy na wiszące i stojące – tutaj można zobaczyć różnice między nimi: https://tanialazienka.com/pl/c/Bidety-wc/34. Urządzenia stojące są osadzone bezpośrednio na podłodze, natomiast bidety wiszące wymagają zastosowania stelaży podtynkowych. W każdym przypadku do urządzenia należy podłączyć wodę zimną i ciepłą, a także wykonać podejście kanalizacyjne. W wielu przypadkach do bidetu należy oddzielnie dokupić syfon oraz baterię. Warto pamiętać, że do bidetu nie montuje się baterii umywalkowej, lecz potrzebna jest specjalna bateria bidetowa, mająca zazwyczaj wygodną wyciąganą wylewkę. Wybór takich baterii jest duży, zaś najlepsze modele mają takie funkcje jak napowietrzanie strumienia wody, czy korki click-clack. Przykładem estetycznej i jednocześnie funkcjonalnej baterii bidetowej może być urządzenie polskiej firmy Deante z eleganckiej linii Hiacynt: https://tanialazienka.com/pl/p/DEANTE-BATERIA-BIDETOWA-STOJACA-HIACYNT/4062.

Kto powinien zdecydować się na bidet?

Przeznaczenie bidetu jest dość specyficzne i dlatego o jego montażu powinno decydować podejście domowników do tego rodzaju czynności higienicznych. Decyzja powinna być również uwarunkowana możliwościami, ponieważ w małych łazienkach prawdopodobnie trudno będzie wygospodarować miejsce na urządzenie, które nie jest niezbędne. Jednak posiadacze większych łazienek powinni o bidecie pomyśleć i nauczyć się z niego systematycznie korzystać. Szybko można przekonać się, że jest to szybki i bardzo wygodny sposób na zapewnienie sobie świeżości i higieny, która przekłada się na samopoczucie i zdrowie. Rozwiązanie to doceniają głównie kobiety, ale także osoby starsze i mające problem ze swobodnym poruszaniem się.

Zapisz