W czym pomoże projektant wnętrz?

Korzystanie z pomocy projektanta wnętrz przy aranżacji domu czy mieszkania staje się coraz bardziej popularne. Po pierwsze dlatego, że przybywa nam wyspecjalizowanych w tym zakresie ekspertów. Po drugie – że urządzenie własnej przestrzeni mieszkalnej bywa zadaniem, które nas przerasta. Nie każdy musi znać się na zasadach doboru kolorów, faktur i form, ale mieszkać funkcjonalnie i pięknie chce każdy.

W ogromie dostępnych obecnie materiałów, mebli, detali aranżacyjnych, stylów wnętrzarskich można czuć się zagubionym. Kiedyś inwestorzy mieli znacznie mniej dylematów – jeden obowiązujący typ posadzki, dwa rodzaje meblościanek, kuchnie wyglądające tak, jakby wciąż powielało się tę samą wersję. Dzisiaj możliwości w zakresie urządzania wnętrz są niemal nieograniczone, a asortyment niezwykle bogaty. Wraz ze swobodą w zakresie kreowania naszej przestrzeni mieszkalnej, zyskaliśmy z jednej strony możliwość tworzenia wyjątkowych i niepowtarzalnych wnętrz, z drugiej jednak zostaliśmy narażeni na dodatkowe stresy, wątpliwości i ryzyko chybionych wydatków. Indywidualny gust jest wprawdzie istotnym doradcą przy urządzaniu własnego domu. Jednak świadomość własnych upodobań to jeszcze zdecydowanie zbyt mało, żeby móc stworzyć spójną koncepcję aranżacyjną i zrealizować ją bez zgrzytów. Dlatego warto poprosić o pomoc kogoś, kto po prostu się na tym zna. Wie, jak dobrać panele, żeby harmonijnie komponowały się z meblami, jak zaplanować ścianki działowe, żeby funkcjonalnie podzielić przestrzeń, jak dobrać dodatki, żeby uniknąć estetycznych pułapek. Doświadczony projektant wnętrz najpierw wybada, co nam się podoba i na bazie naszych oczekiwań stworzy całościową, dopracowaną i przemyślaną koncepcję.

Projektant na ratunek

Kiedy warto zdecydować się na pomoc projektanta wnętrz? Przede wszystkim jeśli czujemy się choć trochę niepewnie na gruncie aranżacyjnym. Po głowie chodzą nam różne pomysły podpatrzone w gazetach wnętrzarskich, ale nie potrafimy znaleźć dla nich wspólnego mianownika i połączyć je w przekonującą wizję własnej przestrzeni. Mamy negatywne doświadczenia z wcześniejszymi remontami – zdarzyło nam się być rozczarowanym uzyskanym efektem, mimo dużego nakładu czasu, pieniędzy i wysiłku. Nikt nie jest alfą i omegą. Jeśli chcemy mieć perfekcyjną fryzurę, wolimy zawierzyć fryzjerowi niż samemu chwytać na nożyczki. Również dolegliwości lepiej konsultować z lekarzem, niż zabierać się za leczenie na własną rękę. Chcąc mieszkać komfortowo i pięknie, warto także zasięgnąć porady eksperta.

Współpracę z projektantem najlepiej zacząć od momentu kupna mieszkania czy wybrania projektu domu – mówi Jacek Węglarski, Doradca Domowy.pl z Rzeszowa.Na tym etapie projektant może już dokonać zmian w aranżacji całego wnętrza oraz zmian konstrukcyjnych i ingerencji w instalacje. Klient podczas budowy może natomiast oszczędzić pieniądze, które później trzeba by przeznaczyć na wyburzenia czy zmiany w instalacjach – dodaje Doradca Domowy.pl.

Również Dobromir Marek, Doradca Domowy.pl z Ostrowa Wielkopolskiego, uważa, że najwłaściwszym czasem do przynajmniej wstępnych założeń jest etap projektu budowlanego, gdy wszelkie zmiany odbywają się jeszcze na papierze. – Przystępując do prac później bardzo często spotykamy się z trudnościami związanymi bądź z nieustawnymi pomieszczeniami, brakiem określonych wysokości pomieszczeń, niezaplanowanym asortymentem wyposażenia np. kuchni – wyjaśnia. – Wbrew pozorom nawet rodzaj lodówki może wpłynąć na rozkład ścianek działowych, na rozmieszczenie elektryki w pomieszczeniu, a nawet na przeróbki w instalacji wodnej – dodaje.

Jak wygląda współpraca?

Projektowanie wnętrz składa się z kilku etapów. – Pierwszym z nich jest wspólne z inwestorem określenie zakresu prac projektowych oraz obsługi inwestycji – mówi Tomasz Kohler, Doradca Domowy.pl z Bielska-Białej.W zależności od woli klienta projektem wnętrz objęte być mogą tylko tzw. części dzienne domu (salon, kuchnia, klatka schodowa, komunikacja, wiatrołap) oraz łazienki. W domach jednorodzinnych ustawienie mebli w sypialniach wynika niejako z projektu budowlanego. Wiadomo gdzie postawić łóżko, gdzie będzie szafa, względnie garderoba, miejsce do pracy etc. Warto czasem jednak włączyć te pomieszczenia do projektu, bo wtedy formalnie i kolorystycznie stanowią spójną całość z całą resztą koncepcji.

Drugi, najważniejszy etap, to rozpoznanie oczekiwań klienta, zbadanie, co tak naprawdę przyszłemu użytkownikowi wnętrza w „duszy gra”. Rozmawiamy o stylu życia, upodobaniach, sposobie spędzania wolnego czasu itd. Pokazujemy różne stylistycznie wnętrza, w różnej kolorystyce, omawiamy alternatywne podejścia do tych samych zagadnień. Reakcje inwestora będą dla nas najistotniejszymi wskazówkami przy tworzeniu koncepcji projektowej. Projekt wnętrza jest podstawą do stworzenia przestrzeni, będącej swego rodzaju dziełem sztuki, dedykowanego człowiekowi, który posiada swoje przyzwyczajenia i gust. Największym błędem projektanta jest niewyciąganie odpowiednich wniosków na tym etapie i forsowanie własnej wizji przestrzennej i estetycznej.

Kolejny etap to przygotowanie koncepcji wnętrza na bazie rysunków płaskich oraz wizualizacji trójwymiarowych. Projektant przetwarza zdobyte informacje na konkrety. Powstaje wnętrze, wszystkie formy, rozwiązania funkcjonalne, techniczne, propozycje zdefiniowanych materiałów wykończeniowych, rozwiązania oświetlenia zarówno zasadniczego jak i tego, które ma tworzyć określony nastrój. Działamy tak długo, aż osiągniemy skutek w postaci pełnej akceptacji inwestora.

Następny etap to projekt techniczny, czyli przetworzenie koncepcji na dokumentację rysunkową umożliwiającą kompleksowe wykonanie wnętrza. Składają się na nią zwymiarowane rysunki , opisy, wizualizacje, zestawienia ilościowe materiałów wykończeniowych etc. Ostatni etap to realizacja projektu. Nadzór autorski projektanta jest w tym wypadku sprawą kluczową. Przez cały okres powstawania wnętrza jesteśmy obecni. Wyjaśniamy, doradzamy a niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni edukować ekipy wykonawcze. Kompleksowe projekty wnętrz w naszej rzeczywistości to nadal rzadkość i niewielu wykonawców jest tak naprawdę do tego przygotowanych. Wykończenie wnętrz jest ostatnim etapem realizacji budowy i bywa, że materiały lub elementy wykończenia nie mieszczą się już w założonym budżecie. Rolą rzetelnego projektanta jest w takim wypadku zaproponowanie tańszego rozwiązania alternatywnego tak, aby zachować walory estetyczne projektu. Współpraca z inwestorem kończy się tak naprawdę dopiero na etapie przysłowiowego „powieszenia firanek” – dodaje Doradca Domowy.pl z Bielska-Białej.

Dlaczego się opłaca

Na polskim rynku ceny projektu wnętrz wahają się od 50-300PLN/m2. – Rozpiętość cenowa uwarunkowana jest przeznaczeniem pomieszczeń oraz szczegółowością ich opracowania – wyjaśnia Dobromir Marek, Doradca Domowy.pl z Ostrowa Wielkopolskiego. – Projekt łazienki czy kuchni, w porównaniu z np. przedsionkiem czy nawet pokojem dziennym, jest o wiele bardziej skomplikowany i wymaga włożenia większej ilości pracy. Lecz najczęstsze opracowania – kompleksowe, kalkulowane są indywidualnie. Warto pytać projektantów, co wchodzi w zakres opracowania, jak będzie wyglądała dokumentacja, co będzie w sobie zawierać, bo może to mieć kluczowe znaczenie w trakcie porównywania ofert różnych biur projektowych – dodaje.

Przy wycenie znaczenie ma również region Polski oraz renoma pracowni projektowej. Istotne też jest, dla jak dużej powierzchni będzie sporządzany projekt. Im większa, tym niższa cena za m2.

Czy warto zainwestować? – Przy kwotach, jakie wydajemy na materiały wykończeniowe, meble, rozwiązania technologiczne, zatrudnienie projektanta stanowi tylko niewielki procent całej inwestycji – mówi Wojciech Pawlicki, Doradca Domowy.pl z Poznania.Mając na uwadze, że dobry projektant zawsze kupuje materiały z rabatem, którego wielkość nie jest dostępna dla klienta ”z ulicy”, szybko okaże się, że zaoszczędzimy niemałą ilość gotówki – dodaje.

Projektant za nas wynegocjuje ceny, poza tym też na bazie własnego doświadczenia zaproponuje alternatywne, tańsze, ale równie solidne rozwiązania, jeśli nasz budżet będzie szczególnie napięty.

Dzięki nadzorowi na budowie klient oszczędza również na ewentualnych poprawkach po nierzetelnych wykonawcach – podpowiada Jacek Węglarski, Doradca Domowy.pl z Rzeszowa. – Pamiętajmy, że nie musimy od razu decydować się na pełny zakres usługi, tj. „pod klucz”. Można poprzestać tylko na konsultacji – dodaje.

Jak wybrać rzetelnego projektanta

Warto zacząć od porównania ofert różnych projektantów. – Przy wyborze projektanta dobrze jest zapoznać się z realizacjami danej pracowni, zasięgnąć opinii jej klientów (o ile to możliwe), a następnie wysłać zapytanie ofertowe – podpowiada Tomasz Kohler, Doradca Domowy.pl z Bielska-Białej.

Wśród Doradców Domowy.pl jest wielu projektantów wnętrz z długoletnim doświadczeniem, mających na swoim koncie liczne realizacje. Można z nimi nawiązać współpracę już przy wyborze projektu domu, bo kompleksowa pomoc od pierwszych kroków przyniesie inwestorom najwięcej korzyści.

Urządzając przestrzeń mieszkalną, warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Oszczędzi nam to wielu stresów i pozwoli urzeczywistnić pożądaną wizję.

Autor: www.domowy.pl