Gdzie i jak urządzić aneks kuchenny

Pytanie które pojawia się najczęściej przy zakupie pierwszego mieszkania które jest kawalerką i jest po prostu małe. Wspólną cechą aneksów jesT to że zabudowa meblowa jest mała prosta i najczęściej na jedną ścianę. Aneksy obecnie spotykamy nie tylko w mieszkaniach ale również jako miejscach do odgrzewania posiłków lub zrobienia szybkiej kawy w firmach.

new white kitchen unit

Aneksy kuchenne z racji na swe niewielkie wymiary możemy spotkać nie tylko w osobnym pomieszczeniu lub w przypadku kuchni otwartej w salonie ale również w przedpokojach.

Z racji na małe rozmiary nad zagospodarowaniem aneksu i nad jego funkcjonalnością musimy dobrze się zastanowić.

Jeżeli aneks połączony jest z salonem to przestrzeń kuchenna i odpoczynku powinny być „wizualnie” oddzielone jednak powinny tworzyć spójną całość. Nie można mieszać stylów wnętrzarskich w radykalny sposób. Nie możliwe jest aby aneks był w stylu np. skandynawskim a salon w angielskim takie połączenie będzie po prostu razić.

Przy projektowaniu aneksu musimy pamiętać o wystarczającej ilości blatu roboczego czyli około 80 cm blatu w jednej części i 30 cm koło lodówki.

Ciężko w sklepach meblowych znaleźć gotowe meble do zabudowy małego aneksu. Zaprojektowanie i wykonanie najlepiej powierzyć doświadczonemu zakładowi stolarskiemu, który wykona kuchnie na wymiar. Będziemy mieli pewność żę wszystko będzie funkcjonalne i będzie wykorzystany każdy centymetr przestrzeni.

W małym aneksie dobrze jak znajdziemy miejsce na płytę lodówkę piekarnik i zmywarkę. Dobrze zamontować w nim mikrofalówkę.

Producenci sprzętu agd idąc za potrzebami rynku zaczęli produkować sprzęty które swoimi wymiarami pasują do małej kuchni.

  • płyty indukcyjne o szerokości 30 cm
  • piekarniki o pomniejszonych wymiarach 45 x 45 x 45
  • zmywarki o szerokości 45 cm
  • zlewy o szerokości 35 cm
  • małe lodówki do umieszczenia w słupku

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na dole małej lodówki nad nią piekarnik i mikrofali.

Możemy w ten sposób na trzy sprzęty poświecić tylko 50 cm długości aneksu.