Urządzamy ogród: pojemniki na odpady

Jeśli kupiłeś lub wybudowałeś własny dom i właśnie urządziłeś przy nim ogród, musisz pamiętać o jednej rzeczy. Choć przy rozplanowaniu działki najczęściej myśli się tylko o krzewach, kwiatach, czy przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku, to jednak musi się tam znaleźć również miejsce na pojemnik na odpady.

Gdzie najlepiej składować odpady?

Częstym błędem przy rozplanowaniu ogrodu jest nieuwzględnienie miejsca na kosz lub kontener ze śmieciami. Tymczasem warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania ogrodzenia. Uwzględnienie w zewnętrznej części specjalnej, przeznaczonej na ten cel zewnętrznej wnęki, znacząco ułatwia życie. Rzecz jasna o samej wnęce mówimy w przypadku ogrodzenia kamiennego, w innych przypadkach można po prostu wydzielić osobną przestrzeń, otaczając ją na przykład fragmentem drewnianym (by nie przeszkadzała wizualnie) i de facto wnękę i tak tworząc.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim wnękę taką można umieścić w pewnym oddaleniu od wejścia do ogrodu. Oczywiście nie do przesady. Dystans powinien być na tyle duży, by ewentualne wonie nie przeszkadzały przy przekraczaniu furtki. Jednocześnie powinien pozostać na tyle mały, by wyrzucając śmieci nie trzeba było iść zbyt daleko.

we-wnece
O miejscu na przydomowy kontener na śmieci powinniśmy pomyśleć na etapie planowania przestrzeni przydomowej

Pojemnik czy kontener?

Warto również z głową uwzględnić wielkość przeznaczonej na ten cel wnęki w ogrodzeniu. Nie ma uzasadnienia dla budowania jej zbyt dużej. Warto jednak z góry oszacować, jak duży pojemnik będzie potrzebny. Jeśli standardowy – wystarczy mała wnęka. Jeśli cały kontener – warto dostosować jej rozmiary już na etapie projektu ogrodzenia. Zwróć też uwagę na możliwość uwzględnienia sortowników (chyba, że śmieci sortowane wystawiasz w terminie wywózki w przygotowanych do tego celu workach).

Bez względu na to, czy postawisz na pojemnik czy na kontener, pamiętaj, że powinien być on łatwy do wysunięcia przy załadunku do śmieciarki.

do-segregowania
Planując miejsce dla pojemników na śmieci, uwzględnij obecność sortowników, fot. Eco-Market

Skąd pojemnik?

Same pojemniki wykonywane są z metalu lub z dostosowanego do tego celu tworzywa sztucznego. Nie każde się nadaje, więc zwróć uwagę na deklarowane przez producenta zastosowanie oraz na takie cechy, jak wzmocnienie dna i samych ścianek – w końcu nie chcesz, by pojemnik pękł w trakcie przeładowywania śmieci.

5
Kupując pojemnik, sprawdź, jakiej jakości jest jego dno: od tego będzie zależała jego żywotność, fot. Eco-Market

Gdzie ich szukać? W marketach z wyposażeniem ogrodów, a jeszcze lepiej w wyspecjalizowanych sklepach typu EcoMarket. Ile mogą kosztować? By się tego dowiedzieć, sprawdź, jakie są ceny pojemników na odpady tutaj.

Zapisz