Wykonanie świec z wosku pszczelego nie jest tak trudnym zadaniem jakby mogło się wydawać. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych form, które możemy dopasować do naszego pomysłu i wizji. Świece z wosku pszczelego mają lepsze właściwości relaksacyjne w aromaterapii niż te wykonane ze zwykłego wosku, a dodatkowe godziny spędzone na kreatywnej zabawie rozwiną naszą wyobraźnię i zdolności manualne.
Właściwości relaksacyjne i paralecznicze świec woskowych są znane od setek lat. Niegdyś były powszechnie wykorzystywane w obrzędach liturgicznych oraz w domach zamożnych osób. Wyróżniają się pięknym i oryginalnym wyglądem, podczas spalania nie wydzielają dymu, wydzielają za to subtelny zapach miodu i propolisu i ujemnie jonizują powietrze. Ponadto, nie każdy o tym wie, ale eliminują szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, które wytwarzają urządzenia elektryczne. Neutralizują również dym papierosowy.
Zapach świec woskowych działa uspokajająco, odprężająco, ułatwia oddychanie, udrażnia zatoki, łagodzi katar i objawy astmatyczne oraz może nawet redukować ciśnienie krwi. Specjaliści aromaterapii zalecają codzienne palenie świec od piętnastu do kilkudziesięciu minut, aby poprawić swoje samopoczucie i złagodzić działanie steru po całym dniu.
Wosk pszczeli, z którego są wytwarzane świece woskowe jest uzyskiwany ze starej woszczyny, zrzynków pozostających przy odsklepianiu plastrów oraz innych niepotrzebnych kawałków. Gdy wszystko zostaje przetopione i oczyszczone, można uszlachetnić wosk olejkami eterycznymi i zapachowymi, choć nie jest to zabieg konieczny.
Jak zatem wykonać świecę samodzielnie?
Potrzebne będą:
- silikonowa forma
- knot dobrany do świeczki – większa świeczka oznacza grubszy knot
- gumka recepturka
- wykałaczka
Jak to zrobić:
Przygotowanie formy
Odlewając świecę ze skomplikowanym wzorem, należy użyć silikonu w sprayu – pomoże on w wyjęciu jej z formy. Następnie należy dociąć knot na odpowiednią długość i przeciągnąć go przez środek formy. Knot musi być oczywiście dłuższy niż forma. Następnie zakładamy gumki na formę i wbijamy wykałaczkę w końcówkę knota, dobrze go naprężając.
Zalanie formy woskiem
Rozpuszczamy wosk z emaliowanym garnku, aż uzyska temperaturę 50-60 stopni. Wosk nie może być za zimny ani za gorący. Wlewamy go powoli, aby rozlał się równo we wszystkie zagłębienia. Czas tężenia wosku jest zależny od wielkości formy silikonowej.
Wyjmowanie świecy z formy
Gdy wosk zastygnie i jest zimny, możemy ściągnąć gumki, otworzyć formę i delikatnie wyjąć gotową świeczkę. Następnie wyjmujemy wykałaczkę i przycinamy knot u podstawy świeczki. U góry jego długość powinna wynosić 1-2 cm.
Ostatnim etapem naszych działań będzie obrobienie nożykiem dołu świeczki. Dodatkowo końcówkę knota można zamoczyć w ciepłym wosku
Nasze gotowe świeczki możemy dowolnie dekorować specjalnymi pisakami do wosku, czy naturalnymi produktami takimi jak ziarenka kawy itd. techniką nazywaną decoupage. Świece przynoszą wiele korzyści dla naszego samopoczucia, a samodzielne ich stworzenie rozwinie w nas dodatkowo kreatywność i może być ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem pszczelarskim Łysoń (http://lyson.com.pl/), oferującym najlepsze akcesoria pszczelarskie, przeznaczone między innymi do samodzielnego wyrobu świec.