Stary dach – remont czy wymiana?

W przypadku starego, przeciekającego dachu każdy właściciel zmaga się z dylematem czy remontować, czy może zainwestować w nowe poszycie dachowe. Aby podjąć właściwą decyzję należy przeanalizować kilka faktów.

470cdd276632888c8c9e5d56f24efc22

Koszty naprawy dachu

Wydawać by się mogło, że remont starego dachu jest tańszy od położenia nowego. Niestety, nie zawsze jest to zgodne z rzeczywistością. Duże znaczenie ma to, czym pokryty jest dach i ile ma już lat. W przypadku starych dachów remontowanie może okazać się nieopłacalne i dostarczyć właścicielowi wielu kłopotów. W jednym miejscu naprawiony, w następnym może zacząć pękać i przeciekać. W efekcie koszty mogą przekroczyć koszt położenia nowego dachu, co w końcu i tak stanie się koniecznością.

Wybór materiału na nowy dach

Aby wybrać odpowiedni materiał na nowy dach, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów:

  • możliwości finansowych właściciela,
  • stylu w jakim zbudowany jest budynek,
  • ogólnego stanu konstrukcji bryły domu.

Wśród najbardziej popularnych poszyć dachowych znajdują się:

  • dachówki ceramiczne i betonowe,
  • dachy przypominające te kryte słomą (piękna, lecz niestety bardzo droga opcja),
  • dachy z blachy(bardzo tanie i jednocześnie wysokiej jakości).

Blacha jako materiał na pokrycia dachowe

Wśród blaszanych pokryć dachowych wyróżniamy dwa podstawowe

  • blachodachówka,
  • blacha trapezowa.

Blachodachówka to materiał, który na dobre zagościł już na dachach. Materiał ten niemal całkowicie wyparł z rynku tradycyjną dachówkę. Dlaczego? Powodów jest wiele. Jednym z najważniejszych jest atrakcyjna cena. Dach z blachodachówki jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Montaż blachodachówki jest bardzo łatwy, dzięki czemu, przy odrobinie sprytu, pozwoli na jej samodzielne położenie. Można w ten sposób zaoszczędzić niemałą sumę na ekipie budowlanej. Blachodachówka jest materiałem lekkim, dlatego pozwala zaoszczędzić również na drewnianej konstrukcji dachu. Można ją stosować na starych budynkach bez obaw przed uszkodzeniem całej konstrukcji. Jest to więc bardzo bezpieczne rozwiązanie. Blachodachówka jest tak zaprojektowana, aby mogła wytrzymać panujące w naszym klimacie zmiany warunków atmosferycznych. Jest odporna na silne opady deszczu oraz śniegu, ma wysoką odporność na działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Dach z blachodachówki to bardzo ekonomiczne i dające poczucie bezpieczeństwa na długie lata rozwiązanie. Materiałem równie wytrzymałym co blachodachówka jest blacha trapezowa. Jest trochę mniej efektowna od blachodachówki, za to sporo tańsza, dlatego też coraz częściej spotykamy ją na dachach domów jednorodzinnych. Dobrze dobrany profil i kolor blachy trapezowej sprawia, że dom wygląda elegancko i stylowo. Blacha trapezowa to materiał niemal niezniszczalny, dlatego znajduje coraz większe rzesze zwolenników. Inwestycja w dach z blachy trapezowej to propozycja dla osób szukających taniego i bardzo trwałego dachu.

Zalety blachodachówki

Za blachodachówką przemawia wiele aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście jej niski koszt. Blachodachówka jest także materiałem, który łatwo i szybko się montuje. Ponadto jest lekka, więc z powodzeniem można ją wybrać, kiedy musimy wymienić poszycie dachowe, a więźba jest już nadszarpnięta zębem czasu. Jednym z ważniejszych atutów jest gładkość tego materiału, dzięki której blachodachówka świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie często zdarzają się obfite opady śniegu.