Jak sprawić, żeby pokój wyglądał na większy?

Wystarczy dokonać kilku szybkich zmian, aby zmaksymalizować przestrzeń każdego niewielkiego pomieszczenia, bawiąc się kolorem, światłem i układem mebli.

14589387556_2453a6db45_o

Wystarczy dokonać kilku szybkich zmian, aby zmaksymalizować przestrzeń każdego niewielkiego pomieszczenia, bawiąc się kolorem, światłem i układem mebli. Jeśli masz mały pokój, spraw, aby wyglądał na większy, minimalizując bałagan, zdobywając meble wielofunkcyjne i wykorzystując przestrzeń ścienną.

 1. Po pierwsze – poprzestawiaj meble. Kiedy dysponujesz małą przestrzenią, każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Umieszczając meble w taki sposób, że zyskujesz więcej przestrzeni na podłodze możesz sprawić, że pokój optycznie wygląda na większy. Taki efekt uzyskasz na przykład umieszczając większe meble w rogach i pod ścianami, zostawiając środek pusty. Umieść łóżko w kącie sypialni, a w salonie popchnij kanapę do samej ściany. Jedną z cech większego pokoju jest możliwość swobodnego poruszania się. Nie umieszczaj mebli w miejscach, które mogłyby zablokować widok lub możliwość swobodnego poruszania się po przestrzeni.

 2. Zdobądź meble, które mają otwarte, cienkie nogi lub stoliki ze szkła. Meble z podwyższonymi nogami sprawiają, że pokój wydaje się większy. Zamocuj składaną półkę i używaj jej jako biurko lub deskę do prasowania. Możesz złożyć biurko, gdy go nie potrzebujesz.

Zrezygnuj z zasłon i dywanów. W ten sposób wnętrze zyska więcej światła, optycznie powiększając się. Utrzymywanie otwartych okien pozwala uzyskać więcej światła i głębi pomieszczenia. Dywan z odpowiednim wzorem może sprawić, że pokój będzie wyglądał na większy, ale źle dobrany może  optycznie rozdzielać pokój na części sprawiając, że wydaje się być zagracony.

 3. Wybierając farbę na ściany postaw na monochromatyczne i jasne barwy. Ciemne kolory sprawią, że pokój będzie wyglądał na mniejszy, podczas gdy lżejsze, blade kolory optycznie otworzą pomieszczenie.

Zdobądź meble i inne elementy, które są podobne w kolorze i odcieniu do reszty pokoju. Utrzymanie pokoju w jednej tonacji pomaga zwiększyć przestrzeń i nadać pomieszczeniu spójności.

 4. Użyj luster. Lustra są fantastycznym sposobem, aby nawet najmniejszy pokój wyglądał na większy. Będą one odbijać naturalne i sztuczne światło, rozjaśniając pomieszczenie.

Umieść duże, długie lustro na kluczowej ścianie, aby Twój pokój wyglądał na dłuższy i wyższy.

Możesz grupować mniejsze lustra, które stworzą ciekawe wzory i zadziałają podobnie na optyczny rozmiar pokoju. Wieszając lustro naprzeciwko okna stworzysz głębię i wpuścisz do pokoju więcej światła.

 5. Regularnie sprzątaj pomieszczenie. Ściel łóżko, nie pozwól, aby pokój był zagracony. Czystość wzmaga poczucie przestrzenności. Nie przechowuj niczego, czego nie potrzebujesz. Użyj dekoracyjnych pudeł i koszy do przechowywania dokumentów i mniejszych przedmiotów. Usuń nadmiar koców i poduszek. Oddaj niepotrzebne meble, odzież, zabawki potrzebującym.

 6. Zatrudnij profesjonalnego architekta wnętrz, który zdradzi Ci kilka trików, za pomocą których optycznie powiększysz pomieszczenie, lub stworzy całkiem nowe aranżacje wnętrz. Poznańska firma Ememstudio od wielu lat projektuje wnętrza prywatne, biurowe, publiczne i komercyjne – przykładowe projekty możesz obejrzeć na stronie www.ememstudio.com.pl.