Jak się zabrać do rozbiórki budynku?

Masz dom do rozbiórki? Albo też kupiłeś działkę, na której stoi rozpadający się budynek? W obu przypadkach musisz załatwić niezbędne formalności.

Building demolition

Dokumenty, jakich potrzebujesz zalezą od rodzaju budynku, który chcesz wyburzyć. Jeśli nie jest on zabytkiem lub do jego wybudowania nie potrzebne było pozwolenie na budowę, wówczas nie ma problemu. Możesz go rozebrać bez jakiegokolwiek zezwolenia.

Kiedy zgłaszamy w starostwie?

Czasami zdarza się tak, że nie wiemy czy budynek podlega jakimś regulacjom prawnym. Wówczas musimy zgłosić się do starostwa. Inny przypadek dotyczy sytuacji, kiedy budynek ma mniej niż 8 metrów wysokości i stoi w odległości od granicy działki mnie mniejszej niż połowa wysokości. Wtedy, mimo, że budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, również musisz zgłosić chęć jego rozbiórki w starostwie.

Gdy pozwolenie jest niezbędne

Kiedy musisz mieć pisemne pozwolenie na rozbiórkę? Wtedy, kiedy budynek ma więcej niż 8 metrów wysokości lub nie spełnia wymogów odnośnie odległości od działki. Sam wniosek nie wystarczy. Musisz dołączyć do niego inne dokumenty. Są to m.in.: pisemna zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania budynku oraz opis zakresu prac rozbiórkowych, jakie masz zamiar wykonać.

Wyburzanie budynku

Pozałatwiałeś już wszystkie niezbędne formalności? Masz pozwolenie na przeprowadzenie planowanych działań? Czas zabrać się do pracy. Jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt, możesz zrobić oczywiście to samemu. Musisz się jednak liczyć z faktem, że samo wyburzenie budynku to nie wszystko. Wszystkie śmieci, odpady, które pozostaną należy wywieźć, a plac uprzątnąć. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Za wywiezienie odpadów musisz zapłacić. Dodatkowo powinieneś wiedzieć, gdzie dane odpady możesz zostawić. Jedne przyjmie Zakład Gospodarki Komunalnej, inne wysypisko, a jeszcze inne należy oddać do specjalnych firm, zajmujących się utylizacją odpadów. Wiele z nich nie może zostać wyrzuconych do tradycyjnego kosza na śmieci. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedze w tym zakresie i odpowiedni sprzęt, który umożliwi Ci transport śmieci, nie ma problemu. Gdy jednak tak nie jest, warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, np. Avio–Star. Firma posiada odpowiednie sprzęty, które umożliwią transport poszczególnych śmieci i wywiezie je w odpowiednie miejsce. A Ty nie musisz się już o nic martwić. To dobrze rozwiązanie, jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, ż nawet w sytuacji, gdy są, wywozisz odpady, to za ich przyjęcie również musisz zapłacić.

Zapisz