Jakie są i czym się charakteryzują standardy energetyczne budynków?

Nowoczesne technologie budowlane koncentrują się coraz częściej na tym, aby zmniejszać zużycie energii. Właśnie dlatego coraz ważniejsze są standardy energetyczne budynków i obecnie, gdy będzie się chciało wybudować własny dom jednorodzinny, trzeba wybrać rozwiązania energooszczędne.

domkwiat

W Polsce wiele domów budowanych według starszych technologii nie spełnia obowiązujących norm w dziedzinie standardów energetycznych. Oznacza to, że zużywają one bardzo dużo energii do ogrzania, co powoduje, że nie dość, że są one droższe w utrzymaniu, to jeszcze dodatkowo przyczyniają się do pogorszenia stanu naszego środowiska naturalnego. Obecnie głównym celem budownictwa jednorodzinnego jest dom ekologiczny – taki, który będzie zużywał energii znacznie mniej, a przy tym będzie tańszy w eksploatacji i przyjazny dla natury.

Czym są standardy energetyczne budynków?

Zarysowaliśmy już wstępnie, czym są standardy energetyczne budynków – są to normy, które dotyczą zapotrzebowania budynku na energię wykorzystywaną do ogrzewania i wentylacji. Budynki spełniające najnowsze standardy są bardziej energooszczędne i ekologiczne. W określaniu tych parametrów pomagają współczynnik przenikania ciepła U [W/m²K] i wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E [kWh/m²rok lub kWh/m³rok].

Na bazie tych współczynników, które wyznaczane są przez specjalistyczne badania materiałów i konstrukcji, wyróżnia się cztery standardy energetyczne, a mianowicie dom energooszczędny, niskoenergetyczny, pasywny i zeroenergetyczny, czyli samowystarczalny.

Chcesz wybudować dom? Postaw na ekologię!

Obecnie obowiązujące normy energetyczne dla domów jednorodzinnych są coraz bardziej wyśrubowane, niemniej jednak nadal standardem nie jest dom ekologiczny, w przypadku którego zapotrzebowanie na energię wynosi nawet 30% potrzeb budynków standardowych, a warto pamiętać, że ceny energii będą tylko rosły!

Takie domy posiadają konstrukcje pasywne, co powoduje, że można wyeliminować w nich standardowe systemy grzewcze. Zamiast nich stosuje się systemy bazujące na odnawialnych źródłach energii, na przykład kolektorach słonecznych, pompach ciepła, rekuperacji.