Jakie rośliny ozdobne wybrać do ogrodu?

Wybierając rośliny do ogrodu, zawsze warto zdecydować się na takie, które nie tylko będą cieszyć oko przez wiele lat, ale także nie będą trudne w pielęgnacji i nie będą wymagały wielkich nakładów finansowych.

fresh-vegetable-1577718

Do takich roślin zaliczyć można m.in. byliny. Czym są byliny i jakie najlepiej sprawdzą się w ogrodzie?

Byliny należą do roślin wieloletnich. Większość z nich kwitnie w okresie od wiosny do jesieni. W kolejnych latach odradzają się na nowo z korzeni lub cebulek. Niektóre odradzają się z łodyg, które pozostają nad ziemią podczas zimy. Rośliny ozdobne możemy podzielić m.in. na byliny skalne, rabatowe, parkowe czy cebulowe. Wśród roślin ozdobnych znaleźć można także trawy ozdobne, które upiększają ogród przez cały rok.

Bardzo ważne jest, aby tak wybierać byliny, żeby dobrze przyjęły się w danym miejscu w ogrodzie. Szkółka roślin to miejsce, w którym nie tylko możemy zakupić interesujące nas rośliny, ale także dopytać specjalistów, które byliny będą najlepiej rosły w naszym ogrodzie. Przy doborze roślin ozdobnych bardzo duże znaczenie ma rodzaj gleby, na której będziemy sadzić rośliny, nasłonecznienie, a także nachylenie terenu. Dzięki dużej różnorodności bylin jesteśmy w stanie znaleźć właściwe rośliny ozdobne zarówno dla gleby mokrej i suchej, terenów zacienionych czy mocno nasłonecznionych.

Byliny bardzo różnią się od siebie wyglądem – dostępne są rośliny o małych czy okazałych kwiatach, które mogą mieć kolor biały, niebieski, fioletowy czy różowy. Byliny można także łączyć, sadząc je blisko siebie. Będą wówczas tworzyć piękne kompozycje kwiatowe, które zabarwią nasz ogród i dodadzą mu charakteru. Ale rośliny ozdobne to nie tylko kwiaty – to także niejednokrotnie dekoracyjne liście. Do roślin ozdobnych zaliczyć można: astry, barwinki, złocienie, łubin, werbenę, zawilce, funkię, jeżówkę i wiele innych.

Wśród roślin ozdobnych popularne są także trawy ozdobne. Ten typ roślin charakteryzuje się tym, że dobrze prezentuje się także w zimie. Może je sadzić przy innych bylinach, dzięki czemu tworzy się efektowne kompozycje roślinne. Warto jednak pamiętać, że trawy ozdobne lepiej czują się w miejscach nasłonecznionych. Do najczęściej sadzonych traw ozdobnych zaliczyć można takie gatunki jak: miskant, kostrzewa, owies wiecznie zielony, rozplenica włosowata lub japońska czy wyczyniec łąkowy.