Rodzaje wyciskarek do warzyw i owoców

Powszechnie wiadomo, że najzdrowsze i najbardziej wartościowe soki uzyskamy ze świeżych warzyw lub owoców, wyciśniętych własnoręcznie.

smoothies-2253430_1280

Zajmie to nieco więcej czasu, niż ściągnięcie gotowego soku ze sklepowej półki, lecz z pewnością będzie warte zachodu i uzyskania niepowtarzalnego, pysznego smaku świeżych produktów. Chęci uzyskania zdrowych soków, pomogą ogólnodostępne wyciskarki i sokowirówki, które ułatwią i przyspieszą proces tworzenia naturalnego soku.

Jeśli zależy nam na zachowaniu wszystkich wartości odżywczych i witamin, a także planujemy wyciskać soki z wielu różnych owoców i warzyw, najlepszym wyborem będą wyciskarki wolnoobrotowe. Sokowirówki sprawdzą się w przypadku jedynie kilku produktów, gdyż nie będą w stanie poradzić sobie na przykład z małymi owocami, a przez używanie noży, które podczas przetwarzania je podgrzewają, otrzymane soki mogą niestety tracić na swojej wartości.

Wyciskarki do owoców i warzyw dzielą się na jednoślimakowe i dwuślimakowe, to znaczy, że produkty rozdrabniane są jedynie przy użyciu specjalnych wałków. Jednoślimakową posiada jeden taki wałek, jest mniejsza i bardziej poręczna, a także łatwa w czyszczeniu, dobrze się sprawdza podczas wyciskania miękkich owoców. Dwuślimakową, czyli posiadającą dwa wałki, możemy wybrać jeżeli planujemy wytwarzać większość soków z użyciem drobnych, lub liściastych produktów, przy jej pomocy otrzymamy maksimum soku. Przy większych produktach też sprawdza się całkiem dobrze, natomiast nieco wolniej niż ta z jednym wałkiem, będzie też trudniejsza w wyczyszczeniu. Możemy też wybrać wyciskarkę stworzoną jedynie do cytrusów, jeśli to z takich owoców najchętniej będziemy korzystać. Niektóre wyciskarki, dzięki wymiennym wałkom, posiadają dodatkowe funkcje, możemy w nich przygotowywać również koktajle, desery, lody, sorbety, posiłki dla małych dzieci, a nawet zrobić domowy makaron czy zmielić kawę.

Wybór wyciskarki do warzyw i owoców zależy od naszych potrzeb, jak często zamierzamy wyciskać soki, z jakich produktów i czy pragniemy jej używać również do innych celów. Po przemyśleniu tych aspektów, nie będzie problemu na jaki rodzaj się zdecydować.