Rodentycydy – skuteczny sposób na dom wolny od gryzoni

Rodentycydy to nic innego jak środki chemiczne służące do zwalczania wszelkiego rodzaju gryzoni np. myszy i szczurów. Wykorzystuje się je w czasie chemicznej deratyzacji.

szczury-trucizna

Rodentycydy to nic innego jak środki chemiczne służące do zwalczania wszelkiego rodzaju gryzoni np. myszy i szczurów. Wykorzystuje się je w czasie chemicznej deratyzacji. Są skuteczne nie tylko w rolnictwie. Charakteryzuje je dość wysoka toksyczność, dlatego też używać powinny je jedynie osoby odpowiednio do tego celu przeszkolone. W zabiegach tępienia gryzoni stosuje się kilka różnych form rodentycydów: gazy, proszki o działaniu kontaktowym, pianki, płyny, zatruty pokarm stały (bloczki woskowe, granulat, kremy, pasty).

Dużą skutecznością cechują się gazy, czyli fumiganty. Gryzonie są bowiem bardzo wrażliwe na działanie gazów np. fosforowodoru. Należą one do środków stosunkowo drogich, a więc ich zastosowanie warto wcześniej przemyśleć, zwłaszcza, że ich użycie w obiektach, które nie są gazoszczelne mija się w zasadzie z celem. Fumiganty z uwagi na dużą toksyczność mogą wykorzystywać jedynie odpowiednio przeszkolone osoby. Najczęściej używa się je do gazowania nor w wilgotnej ziemi oraz fumigacji produktów zasiedlonych przez myszy np. w komorach czy silosach.

Proszki o działaniu kontaktowym zawierają substancję aktywną o wysokim stężeniu. Proszki są zlizywane przez gryzonie podczas pielęgnacji własnego futra. W ten sposób dochodzi do ich zatrucia. Proszków nie można jednak z uwagi na toksyczność we wszystkich obiektach. Proszki można również wykorzystać do wyrabiania trutek poprzez ich mieszanie z ulubionym pokarmem gryzoni np. płatkami owsianymi.

Gryzoniobójcze pianki wtryskuje się z kolei do otworów i korytarzy uczęszczanych przez myszy i szczury. Gryzonie, podobnie jak w przypadku proszków, zlizują ją podczas myca się. Tą drogą trucizna dostaje się do ich przewodu pokarmowego. Pianki mogą używać tylko i wyłącznie profesjonalne ekipy deratyzacyjne.

Trutki w formie płynnej są wykorzystywane znacznie rzadziej. Można je stosować w suchych pomieszczeniach np. magazynach zbożowych czy piekarniach. Najlepsze rezultaty dają w momencie, kiedy jednocześnie wykłada się zatrute płyny i pokarm. Szczury spożywają codziennie nawet 30 ml wody, myszy nieco mniej. Jednak płynna trutka umieszczona w miejscu ich częstego bytowania jest dla nich zachętą do napicia się. Podczas wystawiania tego typu trutek należy zachować szczególną ostrożność, aby nie skazić pomieszczenia rodentycydem.

Zatruty pokarm stały to natomiast ziarna zbóż, granulaty, bloczki woskowe czy pasty, które zawierają substancję aktywną oraz przynętę pokarmową, związki mumifikujące, wosk, a także gormax lub botrex – gorzkie substancje chroniące ludzi i zwierzęta przed przypadkowym spożyciem trutki.

Bardzo popularne są trutki na bazie ziarna, choć mają jedną podstawową wadę. Substancja aktywna w wyniku ocierania się o siebie ziaren dość szybko ulega utraceniu. W ten sposób niektóre ziarna zawierają więcej rodentycydu od innych. Niekiedy mogą to wyczuć same gryzonie. Ponadto zatrute ziarna mogą one roznosić po obiekcie i nie tylko. Trutki zbożowe są atrakcyjne dla myszy i szczurów, w szczególności dotyczy to płatków owsianych czy jęczmiennych. Nie można ich jednak stosować w miejscach wilgotnych. Ponadto żerować mogą na nich także owady.

Gryzonie lubią również granulaty, który przypominają im swoim wyglądem orzechy i nasiona. Często są też przez nie magazynowane w różnych miejscach, co niestety jest zagrożeniem dla zwierząt domowych i hodowlanych. Doskonale sprawdzają się natomiast do trucia gryzoni żyjących w norach. Trzeba je umieścić głęboko w korytarzach, wówczas ryzyko wypchnięcia z powrotem na zewnątrz jest niewielkie. Na trutki tego typu bardziej wrażliwe są szczury niż myszy.

Bloczki woskowe są mniej atrakcyjne dla gryzoni od ziaren czy granulatów Wynika to z wysokiej zawartości parafiny i wosku. Jednak z drugiej strony ich znaczną zaletą jest trwałość i odporność na wilgoć. Stosować je można zarówno w obiektach suchych, jak i wilgotnych np. kanałach. Są niezastąpione podczas walki z tzw. szczurami kanałowymi.

Atrakcyjne dla gryzoni są natomiast pasty i kremy. Z uwagi na znaczną zawartość tłuszczów są odporne na wilgoć. Należy je jednak umieszczać tylko i wyłącznie w specjalnych karmnikach deratyzacyjnych, w celu zapobiegnięcia ich spożyciu przez inne zwierzęta.

Partnerem wpisu jest właściciel sklepu dezder.com.pl

Porady