Rękawice ochronne – jak je dobrać do charakteru pracy?

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa przy pracy jest podstawą. Prace wykonywane rękoma narażają je na kontakt na przykład z toksycznymi i szkodliwymi substancjami. Istnieje podział najczęstszych wypadków uszkodzeń skóry na rękach spowodowanych m. in. przez otarcia, cięcia, chemikalia oraz ciepło dlatego dla każdego rodzaju pracy powinno stosować się odmienny rodzaj rękawic. Taki, który zapewni przy wykonywaniu konkretnej czynności największe bezpieczeństwo.

rekawice-ochronne-lublin

Przykładowo osoba zajmująca się cięciem drewna, nie założy rękawiczek lateksowych, ponieważ one z pewnością nie ochronią przed ostrymi kawałkami drewna.

Podstawowym rodzajem rękawic ochronnych, które większość ludzi ma w domach, są to wspomniane przed chwilą rękawice jednorazowe lateksowe. Pozwalają one ochronić dłonie chociażby przy sprzątaniu w domu, ponieważ ma się wtedy kontakt z substancjami, które mogą zniszczyć naskórek. Są najsłabsze jakościowo, cienkie, łatwo je rozerwać, dlatego nie nadają się do ochrony dłoni przy cięższych pracach.

Kolejnym często występującym i przydatnym rodzajem rękawic, są te tkaninowe – przeważnie na stronie wewnętrznej dłoni są pokryte warstwą gumy, co zwiększa komfort przy użytkowaniu i dodatkowo chroni. Bardzo ułatwiają chwytanie przedmiotów (ze względu na pokrycie gumowe). Nadają się do wielu czynności. Może to być wykonywanie prac na działce, przycinanie drzew a także wymiana kół w samochodzie oraz wielu innych.

Kolejnym rodzajem są rękawice skórzane – stosowane z izolowaną warstwą podczas pracy przy napięciu. Bardzo dobrze sprawdzają się jako ochrona przed iskrami, ostrymi kawałkami np. drewna a także chronią ręce przed otarciami np. podczas skrobania chropowatych powierzchni.

Rękawice ochronne z siatki metalowej z kolei najczęściej noszą osoby, pracujące z ostrymi narzędziami (np. skrawającymi), ponieważ dobrze chronią przed skaleczeniami.

Rękawice aluminiowe izolują od nadmiernego ciepła – idealne dla osób pracujących przy stopach materiałów.

Ostatnim rodzajem są rękawice posiadające odporność chemiczną. Są one zrobione z gumy, neoprenu bądź winylu. Zapewniają dłoniom bezpieczeństwo od działania silnych substancji chemicznych, olejów czy rozpuszczalników.

Są to podstawowe i najbardziej popularne rękawice ochronne, które odpowiednio dobrane do wykonywanej czynności na pewno będą zapewniały bezpieczeństwo i komfort pracy. Niezależnie od tego w jakim charakterze pracujemy dbajmy o swoje dłonie. Jest to bardzo proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę rękawice ochronne lublin lub inne miasto, w którym jesteśmy zatrudnieni a z pomocą przyjdą sklepy internetowe i stacjonarne.