Przenoszenie instalacji wodnej w łazience – na ile można sobie pozwolić?

Większy remont, kupno mieszkania z rynku wtórnego jest świetną okazją ku temu, aby zmienić funkcję niektórych pomieszczeń. Największy problem ze względu na potrzebę przeniesienia instalacji wodno-kanalizacyjnej sprawi zawsze łazienka. Oczywiście jeśli planujesz zmianę rozplanowania urządzeń sanitarnych w istniejącej łazience to także będziesz musiał się liczyć z modernizacją instalacji wodnej czy kanalizacyjnej.

tap-1937432_1280

Przy przenoszeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej pamiętajmy o tym, że to co chcemy zrobić nie zawsze będzie możliwe, gdyż ograniczają nas istniejące już przewody.

Przenoszenie instalacji wodnej

Dużo łatwiejszą do zmiany jest instalacja wodna, co wynika stąd, że rury należące do niej są niewielkiej średnicy około 2 cm. Pozwala to na praktycznie dowolny sposób ułożenia rur. Należy jednak przy zmianie instalacji wodnej stosować się do pewnych zasad, np. odcinki rur, które doprowadzają ciepłą wodę nie powinny być nazbyt długie, ponieważ czym dłuższe rury tym większe straty ciepła oraz dłuższe oczekiwanie na wodę o wymaganej temperaturze. W większości przypadków instalacja wodna umieszczana i prowadzona jest w podłodze, w warstwie wylewki, bądź w ścianach i specjalnie przygotowanych dla rur bruzdach, które ukrywa się pod glazurą lub terakotą.

Jak doprowadzić rury z wodą do poszczególnych baterii?

Baterie podtynkowe są najczęściej używane w wannach i prysznicach, a także coraz częściej w umywalkach. Rury instalacji wodnej doprowadza się do miejsca montażu elementu mieszającego, a następnie umieszcza się go w otworze wykutym w ścianie. W pobliżu mieszacza należy zamontować łączniki do zamocowania wylewki oraz słuchawki prysznicowej, a także w razie potrzeby dysze do hydromasażu.

Istnieją baterie ścienne umywalkowe, wannowe oraz natryskowe, a końce rur z ciepłą oraz zimną wodą trzeba doprowadzić na taką wysokość, na jakiej zamieszczamy baterię.

Przenoszenie instalacji kanalizacyjnej

Przeniesienie instalacji kanalizacyjnej jest trudniejsze do zrealizowania niż ma to miejsce w przypadku instalacji wodnej. Problemem jest tu odległość od przewodów sanitarnych oraz pionu kanalizacyjnego. Wszystkie rury sanitarne muszą być układane z zachowaniem ok. 2% spadku do powierzchni, czyli ok. 2 cm na każdy metr długości rury, w ten sposób ułatwiony staje się odpływ nieczystości. Czym większa jest długość rury oraz odległość urządzenia od pionu sanitarnego tym trudniej jest zachować spadek. Oczywiście ze wszystkim można sobie poradzić, zawsze możemy dokupić specjalne urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące.

Na koniec przenosząc swoje instalacje wodne czy kanalizacyjne musicie pamiętać o tym, że średnica rur kanalizacyjnych jest dużo większa od rur wodociągowych. Podejścia w umywalkach, sedesach czy wannach nie powinny być mniejsze od średnicy ich odpływów. Jeśli są za małe istnieje ryzyko niedrożności rur i zatoru.

MB
Artykuł został przygotowany przy współpracy Defra – http://defra.pl.