Projektujemy wymarzoną łazienkę

Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu, powinna być więc ergonomiczna i komfortowa. Projektując nie można zapominać także o estetyce wnętrza. Stworzenie pomysłowej aranżacji jest nie lada wyzwaniem, jednak wskazówki dotyczące nowoczesnego projektowania i dekorowania, pozwolą uczynić naszą łazienkę miejscem funkcjonalnym i efektownym.

głowne_lazienka

Od czego zacząć?

Projektując nową łazienkę czy też odnawiając starą, powinniśmy zacząć od określenia naszych oczekiwań oraz ustalenia nakładów finansowych jakie możemy na nią przeznaczyć.

Najważniejsze kryteria którymi powinniśmy się kierować projektując wnętrze jest powierzchnia łazienki oraz układ instalacji sanitarnej i elektrycznej. Dzięki czemu możemy zacząć plan od rozmieszczenia armatury łazienkowej oraz sprzętu AGD i mebli. Pozwoli to uniknąć problemów na dalszych etapach prac.

Aranżacja ścian i podłóg

Podłogę i ściany w łazience można wykończyć na wiele różnych sposobów. Wybór płytek, farb i materiałów dekoracyjnych jest ogromny. Najlepiej dostosować pomysły do możliwości i wielkości pomieszczenia. Niewielkie łazienki doskonale będą wyglądać w jasnych barwach, które optycznie je powiększą, przy większych pomieszczeniach mamy pełną dowolność. Jeśli chcemy urozmaicić powierzchnię ściany czy podłogi, zastanówmy się nad łączeniem różnych materiałów czy struktur.

Ergonomia i funkcjonalność

Mając nawet niewielką łazienkę, musimy pomyśleć o tym by była ona komfortowa w użytkowaniu. Mała umywalka nie doda optycznie przestrzeni, a dodatkowo będzie niewygodna. Podobnie, nie musimy też rezygnować z wanny. Ważne jest byśmy mogli swobodnie poruszać się po łazience i korzystać z niej i dostępnych sprzętów.

Meble do łazienki

Najlepszym wyborem do łazienki będą pojemne szafki wnękowe. Do małych łazienek dobrym rozwiązaniem będą jasne fronty, natomiast w dużych, możliwości aranżacyjnych jest znacznie więcej. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie pralki w szafce. Nasza łazienka będzie wówczas jeszcze bardziej estetyczna.

obraz_1

 Akcesoria i dodatki

To one sprawiają, że łazienka nabiera charakteru. Niektóre mają rolę dekoracyjną, inne praktyczną. Zadbajmy o to by akcesoria do łazienki spełniały obie te funkcje. Do tego typu dodatków możemy zaliczyć dozownik do mydła, pojemnik na szczoteczki czy podajnik papieru toaletowego. Kolorowe akcesoria są w stanie upiększyć łazienkową przestrzeń, one stanowią o całym wyglądzie wnętrza.

Artykuł powstał na podstawie materiałów ze strony lineatrade.net