Pompa ciepła i fotowoltaika – duet idealny!

Odnawialne źródła energii mają za zadanie zmniejszyć wyniszczający wpływ człowieka na środowisko. Rozwiązania te mają jednak także inne zalety, które coraz częściej są doceniane przez użytkowników energetyki odnawialnej.

Mowa tu przede wszystkim o wysokiej wydajności i wymiernych oszczędnościach generowanych przez poszczególne urządzenia. Doskonałym tego przykładem jest zestaw: pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną. Jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane w polskich domach. Do niskich kosztów eksploatacyjnych i ekologiczności należy dodać wysoki komfort użytkowania. W taki sposób otrzymujemy nowoczesny system, na miarę XXI wieku.

Jak pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką?

Sercem każdej pompy ciepła jest sprężarka. Uczestniczy ona w procesach termodynamicznych zachodzących w urządzenia. Niestety wiąże się to z poborem energii. Jest to ilość zdecydowanie niższa niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, ale niestety nie da się uniknąć dostarczania prądu do pompy ciepła. Tutaj właśnie pojawia się wariant związany z fotowoltaiką. Nie musimy zaopatrywać naszej pompy ciepła w energię elektryczną pochodzącą z sieci. Może to być czysta energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną.

Najlepsza Hurtownia Fotowoltaiczna - SWATT Fotowoltaika

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do pompy ciepła?

Aby prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do pompy ciepła musimy znać zapotrzebowanie energetyczne naszego domu. Jako przykład możemy przyjąć budynek o rocznym zapotrzebowaniu wynoszącym około 12 000 kWh. Aby pompa ciepła mogła dostarczyć taką energię, musi pobrać około 3000 kWh energii elektrycznej (przy założeniu współczynnika efektywności SCOP = 4).

Wiemy, że w klimacie, w którym leży nasz kraj, każdy 1 kWp instalacji PV może wytworzyć 1000 kWh energii elektrycznej. W takim przypadku instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWp pokryje potrzeby energetyczne pompy ciepła. W taki sposób, nasz dom jest ogrzewany bez emisyjnie, przy wsparciu darmowej i czystej energii.