Piwnica – jak ją urządzić?

Piwnica to pomieszczenie gospodarcze, które może nam służyć do różnych celów. Dlatego zanim zabierzemy się za jej urządzanie warto poświęcić chwilę, aby przeanalizować co tak naprawdę mamy zamiar w niej zrobić. W zależności od indywidualnych potrzeb można w niej urządzić składzik, warsztat lub spiżarnię. Dopiero określenie roli piwnicy daje możliwość zaplanowania jej wyglądu.

shutterstock_187543742

W momencie, gdy mamy już ogólny zarys tego co ma się znaleźć w naszej piwnicy można się wziąć za szczegółowe planowanie. Każda piwnica ma trochę inny potencjał, inne możliwości daje duże ustawne pomieszczenie a inne mała piwnica w bloku. Jednak w każdym wypadku należy dokładnie rozplanować dostępną przestrzeń. Dobrym sposobem planowania przestrzeni jest podziała piwnicy na sektory o określonych funkcjach. Dobrze zagospodarowana przestrzeń daje możliwość swobodnego poruszania się i ułatwia utrzymanie porządku.

Planując zagospodarowanie piwnicy nie można zapomnieć o finansach, ponieważ to właśnie one w dużym stopniu determinują to co możemy zrobić. Do wyposażenia małej piwnicy w bloku wystarczy skromny budżet. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dużych piwnic w domach jednorodzinnych, gdzie czasami mamy do czynienia z kilkoma pomieszczeniami. Dlatego w przypadku piwnicy należy również mierzyć siły na zamiary.

Mogłoby się wydawać, że wybór wyposażenia do piwnicy nie ma dużego znaczenia jednak jest on dość istotny. Jeśli mamy zamiar urządzić w niej warsztat konieczne będzie kupienie odpowiedniego metalowego stołu oraz zestawu szafek na narzędzia. Natomiast w przypadku składziku i spiżarni najważniejszą role będą odgrywały regały metalowe do piwnicy. Składzik lepiej wyposażyć w trwałe metalowe półki natomiast do spiżarni bardziej pasują stylowe drewniane meble.

Najgorszym rozwiązaniem jest przechowywanie rzeczy w kartonowych pudłach na podłodze. W ten sposób bardzo szybko piwnica zamieni się składowisko śmieci, gdzie nie będzie możliwe odnalezienie czegokolwiek. Przechowywanie rzeczy pod nogami ogranicza w ogromnym stopniu możliwość swobodnego poruszania się. Zamontowanie w piwnicy kilku półek nie wymaga ani dużych środków ani umiejętności, a znacznie powiększa przestrzeń magazynową przy jednoczesnym odblokowaniu podłogi.

W czasie urządzania piwnicy najważniejsza jest konsekwencja i unikanie półśrodków. Jeśli zdecydowaliśmy, że w piwnicy ma być warsztat to nie można w niej nawet na chwilę umieszczać rzeczy do przechowania. W przeciwnym wypadku bardzo szybko zmieni ona swoje pierwotne przeznaczenie i zapanuje w niej chaos.