Piece na prąd do niedawna stanowiły rozwiązanie drogie i nieekonomiczne. Obecnie zyskują na popularności i cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących. Sprawdź, jak obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego i jaki kocioł na prąd wybrać.
Piece na prąd – do centralnego ogrzewania i c.w.u.
Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych, również piece elektryczne produkowane są jako jedno- i dwufunkcyjne. Te pierwsze mają niewielkie rozmiary i przeznaczone są do podgrzania wody w centralnym ogrzewaniu. Mogą współpracować z zewnętrznymi zbiornikami na wodę i tym samym służyć również do podgrzania ciepłej wody użytkowej.
Dwufunkcyjne piece na prąd to urządzenia o większych gabarytach, z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. Wybór kotła zależy od konkretnych potrzeb użytkownika. W domach jednorodzinnych zwykle stosuje się piece dwufunkcyjne, podczas gdy w mieszkaniach spotkać można różne rozwiązania (np. piec elektryczny do c.o. i podgrzewacze przepływowe, czy piece z otwartym paleniskiem służące do podgrzania wody).
Dlaczego piece na prąd zyskują na popularności?
Kotły elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących z kilku powodów. Po pierwsze zastosowanie nowych technologii znacząco obniżyło zużycie energii elektrycznej kotłów przy jednoczesnej dobrej wydajności urządzeń. Po drugie, obecne budownictwo zmierza wyraźnie w kierunku budownictwa energooszczędnego, co oznacza minimalne zużycie energii, również tej służącej do celów grzewczych. W związku z tym rachunki za prąd są stosunkowo niskie, nawet w przypadku dużych metraży.
Kolejnym powodem, dla którego piece na prąd są stosowane częściej niż jeszcze kilka lat temu jest możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną, co znacznie ogranicza koszty ogrzewania i podgrzania c.w.u. Warto również wiedzieć, że decydując się na kocioł elektryczny w miejsce pieca na paliwa stałe, można liczyć na dotacje z programów rządowych i samorządowych.
Akumulacyjne piece na prąd – alternatywa dla kotła elektrycznego?
Elektryczne piece akumulacyjne to po prostu grzejniki, które zasilane są energią elektryczną. Kotły zasilają centralne ogrzewanie, natomiast piece akumulacyjne pełnią funkcję ogrzewania lokalnego. Zwykle nie stanowią jedynego źródła ogrzewania w domu czy mieszkaniu, lecz służą do dogrzania. Piece akumulacyjne wyposażone są w przewód zakończony wtyczką i podłącza się je do typowego gniazdka elektrycznego.
Zaletą pieca akumulacyjnego jest praca w dwóch cyklach – magazynowania energii (wówczas piec pobiera prąd) oraz jej oddawania (wtedy zasilanie jest automatycznie odłączane i piec emituje ciepło). Jeśli zdecydujesz się na piec akumulacyjny, pomyśl o zmianie taryfy elektrycznej na dwustrefową. Możesz zaprogramować urządzenie tak, żeby pobierało tańszy prąd w nocy i oddawało ciepło podczas dnia.