Oświetlenie awaryjne w domu – dlaczego warto i jak je rozplanować?

Wieczorna awaria domowej instalacji elektrycznej lub przerwa w dostawie prądu może być szczególnie niebezpieczna. W takich sytuacjach komfort i bezpieczeństwo poruszania się po domu mogą podnieść oprawy awaryjne. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Oprawy awaryjne zwykle przeznaczone są do montażu podsufitowego. Lampy tego rodzaju zapewniają wystarczającą ilość światła, umożliwiającą bezpieczne poruszanie się po danym pomieszczeniu, opuszczenie go czy lokalizację sprzętu przeciwpożarowego. Mimo że najczęściej widujemy je w budynkach użyteczności publicznej, biurach czy na klatkach schodowych, bardzo dobrym pomysłem będzie zamontowanie ich również w domu.

Dlaczego warto zamontować oprawy awaryjne?

Decydując się na instalację oświetlenia awaryjnego, zapewnisz sobie oraz swoim bliskim bezpieczeństwo podczas poruszania się po domu – szczególnie jeśli do awarii instalacji elektrycznej lub przerwy w dostawie energii dojdzie wieczorem. Gdy w domu nagle zgaśnie światło, odpowiednio zamontowane oprawy awaryjne pozwolą zniwelować ryzyko potknięcia się czy upadku. Będzie to szczególnie przydatne, jeżeli w twoim domu mieszkają osoby starsze, mające problem z poruszaniem się albo dzieci.

Instalację opraw awaryjnych warto przeprowadzić także wtedy, gdy w wybranych pomieszczeniach domu zamierzasz prowadzić działalność usługową. Co więcej, w takiej sytuacji oświetlenie awaryjne może okazać się wręcz niezbędne i wymagane.

oswietlenie-awaryjne-w-domu1

Jak rozplanować oświetlenie awaryjne w domu?

Jeśli już zdecydowałeś się na instalację oświetlenia awaryjnego w domu, kluczową kwestią będzie jego właściwie rozmieszczenie. Oprawy awaryjne powinny znaleźć się zwłaszcza w miejscach, w których poruszanie się po ciemku może być wyjątkowo niebezpieczne.

Do takich newralgicznych punktów na planie każdego domu należą bez wątpienia okolice schodów, korytarze, łazienki oraz kuchnie. Warto dodać, że w takich miejscach świetnie sprawdzają się nie tylko oprawy awaryjne montowane na suficie, ale także w ścianach czy przy podłodze.

Certyfikacja opraw awaryjnych

Wybierając oprawy awaryjne do domu, sprawdź, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej. Instytut ten jako jedyny w Polsce zajmuje się krajową certyfikacją opraw do oświetlenia awaryjnego.

oswietlenie-awaryjne-w-domu2

Oprawy awaryjne a koszty

Nie jest tajemnicą, że instalacja oświetlenia awaryjnego lub wymiana dotychczasowego systemu nierzadko wiąże się ze sporymi wydatkami. Zanim jednak się zniechęcisz, musisz wiedzieć, że montując energooszczędne oprawy awaryjne LED, koszt ich eksploatacji będzie niższy niż w przypadku tradycyjnych lamp. Oprawy LED charakteryzuje niski pobór prądu, co przekłada się na realne oszczędności. Co więcej, często mają one też niewielkie rozmiary, dzięki czemu możesz również zaoszczędzić przestrzeń.