Odzież robocza – które jej elementy są niezbędne?

Wybór odpowiedniej odzieży roboczej to zadanie, nad którym warto chwilę się zastanowić. Wielu pracowników drogowych, fabrycznych itp. codziennie styka się z materiałami lub substancjami stanowiącymi zagrożenie dla ich zdrowia.

men-827301_1280

Hurtownie zajmujące się sprzedażą takich ubrań mają do zaoferowania wielu akcesoriów, co niekiedy może utrudnić wybór. Czym więc kierować się podczas zakupy odzieży BHP?

W skład omawianych ubrań wchodzą: rękawice, buty ochronne, spodnie lub kurtki. Podstawową i najważniejszą ich cechą powinna więc być wytrzymałość, szczególnie w najbardziej eksploatowanych miejscach. Doskonale wiedzą o tym producenci tych ubrań, którzy tworząc dane ubrania, myślą o konkretnej branży czy usłudze.

Buty robocze – to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia, choć wbrew pozorom nie służą one ochronie. Przeznaczeniem takich butów jest używanie ich w miejscach, w których wykonywana jest praca. Takie obuwie kupuje się po to, aby chronić buty pracowników przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. Niemniej jednak dobre buty robocze to te, które mają np. wkładkę kevlarową i są uszyte z trwałych materiałów.

Kolejnym typem odzieży, bez którego trudno wyobrazić sobie poważne prace, są fartuchy robocze. Są one podstawowym wyposażeniem, chociażby pracowników spożywczych. Odpowiednie fartuchy służą nie tylko bezpieczeństwu, ale mają także wpływ na kreowanie wizerunku firmy. Podczas wybierania odpowiedniego fartucha, powinno zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest uszyty oraz czy jest starannie i estetycznie wykonany. Nieodpowiednio dobrany fartuch sprawia, że pracownik czuje się w nim niekomfortowo i słabiej wykonuje polecenia służbowe!

Rękawice robocze – to kolejne niezbędna część odzieży. Wykorzystywane są niemal w każdej branży. Ich główną funkcją jest ochrona przed zabrudzeniami, choć nie wykazują silnych właściwości ochronnych. Popularnym wyborem wielu przedsiębiorców itp. są tzw. wampirki – lekkie rękawice zapewniające dłoniom przewiewność, a przy tym chroniące je od smaru czy innych substancji tego typu. W efekcie także chronią także dłonie, choć ich pole działania jest raczej ograniczone.

Omówione elementy odzieżowe są niezbędne, gdyż poprawiają jakość pracy – warto więc kupować zawsze te najlepsze!