Jakie narzędzia warto mieć w każdym ogrodzie?

Posiadanie prawidłowo wybranych narzędzi ogrodniczych spowoduje przyspieszenie i ułatwienia prac pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie. Takie narzędzia ogrodnicze powinien posiadać każdy, niezależnie od tego, czy posiada duży, czy niewielki ogród.

dirt-1867123_1280

Producenci oferują szeroką gamę produktów o różnym standardzie. Dzięki czemu można wybrać narzędzia, które nie obciążą zbytnio naszego budżetu domowego, jednak ułatwią naszą pracę.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów sprzętów ogrodniczych?

1. Nie mogą być one zbyt małe ani zbyt ciężkie, gdyż komfort korzystania z nich będzie bardzo niski.

2. Powinniśmy postawić nie na ich wygląd, ale użyteczność, trwałość i jakość.

3. Pamiętajmy, iż niska cena może oznaczać również słabą jakość.

4. Niewielkie ogrody można pielęgnować przy użyciu narzędzi ręcznych, średnie z pomocą narzędzi ręcznych i elektrycznych, a duże narzędziami spalinowymi i elektrycznymi.

Dobranie odpowiednich narzędzi ogrodniczych zmniejszy znacząco nasz wysiłek, jaki włożymy w pracę.

Narzędzia służące do strzyżenia, formowania i cięcia roślin

Wiosna to pora roku, kiedy drzewa i krzewy trzeba ścinać. Takie ścięcia przeprowadza się z pomocą narzędzi ręcznych albo mechanicznych. Ich ostrza muszą być bardzo ostre, aby w żadnym wypadku nie spowodowały uszkodzenia roślin. Muszą mieć również dobrze dobrany kąt rozwarcia, zależny od grubości gałęzi, które są obcinane.

  • Narzędzia ręczne
  • Sekatory

Sekatory możemy podzielić na:

  • Jednoręczne

Z ich pomocą przycina się pędy średnicy 15 mm

  • Dwuręczne

Polecane do obcinania pędów o średnicy do 40 mm

Istnieją również w ofercie wielu sklepów sekatory, które posiadają specjalną przekładnię zębatą, bez żadnego problemu obetną nawet gałęzie o średnicy 55 mm. Producenci narzędzi ogrodniczych, oferują także sekatory z ostrzami, których zadaniem jest zapobieganie wysuwaniu się pędów, z obrotową głowicą, akumulatorem, lub specjalnie dopasowane do osób leworęcznych.

W dwuręcznych sekatorach rączki ich tworzą dźwignię, a więc odciążają osobę, która z nich korzysta. Do cięcia nie trzeba włożyć, aż takiej siły. Takie narzędzie dosięgnie, nawet wyżej rosnących gałęzi.

Nożyce do trawy,żywopłotu oraz formowania roślin

Niektóre modele posiadają proste albo lekko pofalowane ostrza, pokryte są teflonem, mają również gumowe odbijacze, umieszczone na uchwytach.

Siekiery oraz kliny

Przydają się zwłaszcza osobom, które posiadają dużo drzew w swoim ogródku.