Najlepsze lokaty na 1 miesiąc w 2018 roku

Znamy już ranking najlepszych lokat bankowych, które inwestorzy mogą zakładać na 1 miesiąc. Styczeń 2018 roku był pod względem zainteresowania tego rodzaju narzędziem inwestycyjnym bardzo dobry. Banki prognozują, że lokaty znowu będą cieszyć się ogromną popularnością.

????????????????????????????????????????????????

Oprocentowanie

Najlepsze oprocentowanie, jakie zostało odnotowane w przypadku lokaty na 1 miesiąc to 3,5%. Każdy inwestor musi jednak brać pod uwagę, że oferowane oprocentowanie podawane jest przez banki w skali roku. Jeśli pod uwagę weźmiemy lokatę w terminie tylko 1 miesiąca, oczywiście nie może być mowy o takim zysku.

Okazuje się jednak, że oprocentowanie w ostatnich miesiącach i tak jest na poziomie wyższym niż w przypadku lokat oferowanych na przykład jeszcze pół roku temu. Warto również wiedzieć, że nie wszystkim inwestorom zależy na wysokości generowanych zysków. Oczywiście jest to ważne, dla bardziej liczy się bezpieczeństwo lokowanych środków. W przypadku lokat terminowych nie istnieje ryzyko inwestycyjne. Kapitał jest więc w całości zwracany inwestorowi po zakończeniu umowy.

Możliwe ograniczenia

Najczęściej spotykanym ograniczeniem jest maksymalna wysokość wnoszonego kapitału. Lokata ze wspomnianym oprocentowaniem na poziomie 3,5% w skali roku, umożliwiała lokowanie kapitału w maksymalnej kwocie 10 000 złotych. Powyżej tej kwoty oprocentowanie spadało.

Należy przy tym podkreślić, że takie ograniczenie wpisuje się doskonale w tendencje inwestycyjne Polaków. Kapitał o wartości 10 000 złotych jest inwestowany najczęściej, nawet wtedy, gdy oszczędności są dużo większe. Boimy się „zamrażać” zgromadzone środki, nie lokujemy więcej niż 70% „zaskórniaków”. Dobrze jest również rozdzielać pieniądze na różne inwestycje, które będą generować zyski o różnej wysokości.

Dodatkowe warunki

Nie da się ukryć, że lokaty w krótkim terminie są najchętniej zakładane przez polskich inwestorów. To dlatego, że nadal nie chcemy „zamrażać” uzbieranego kapitału na długo. Możliwość zakładania lokaty na tylko 1 miesiąc bardzo często wiąże się więc ze stawianiem dodatkowych warunków ze strony banków.

Te są na przykład dostępne dopiero po założeniu konta osobistego w wybranej instytucji czy też deklaracji chęci korzystania z bankowości mobilnej. Okazuje się, że najlepsze oferty są też przedstawiane zupełnie nowym klientom banku. Ci, którzy już posiadają jakiś produkt danej instytucji, nie zawsze mogą zakładać lokaty na tak preferencyjnych warunkach.

Lokaty dla wymagających

Okazuje się, że banki oferują w tym roku również lokaty, które inwestorzy mogą dowolnie zakładać bez żadnych ograniczeń. To w miarę nowa taktyka, jeśli pod uwagę weźmiemy lokaty krótkoterminowe, w tym te na 1 miesiąc.

W styczniu najlepszą lokatą, którą zakładali dowolnie inwestorzy, była ta z oprocentowaniem na poziomie 2,2% w skali roku. To rzeczywiście mniej aniżeli w przypadku lokat, w których banki dyktują pewne warunki. Nadal jednak i takie cieszą się sporym zainteresowaniem. Głównie cieszy fakt, że zysk, nawet jeśli jest mniejszy, to jest gwarantowany. Inwestor ma również pełną kontrolę nad swoim kapitałem.