Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu, miedzi i pewteru. Poznaj je!

Bardzo możliwe, że mamy w swoim mieszkaniu wiele skarbów wykonanych z mosiądzu, miedzi lub pewteru. Mogą to być różne przedmioty, najczęściej biżuteria, ozdoby, monety czy świeczniki. Żeby były w dobrej kondycji i prezentowały się wyjątkowo, powinniśmy je czyścić. Czy wiesz jak to zrobić?

Do tego celu stosujemy specjalne środki czyszczące, pamiętajmy jednak o ostrożności, szczególnie jak planujemy wyczyścić wartościową rzecz. Zawsze sprawdzamy, jak zadziała dany środek na niewielkiej, mało widocznej przestrzeni. Lepsze jednak od różnych środków będą domowe sposoby. Poznajmy je!

Zacznijmy od mosiądzu

Mosiądz to stop miedzi i cynku. Może zawierać inne metale, tj. ołów, aluminium czy cyna. Wykorzystywany jest bardzo często do produkcji klamek i instrumentów muzycznych. Właściwie to większość instrumentów tworzy się z mosiądzu. Poza tym z mosiądzu tworzy się wiele innych rzeczy jak osprzęt odporny na wodę morską, na przykład śruby okrętowe.

castorama-czyszczenie-mosiadzu-1

Istnieje kilka domowych sposobów na czyszczenie mosiądzu. Najlepiej spróbować od najłatwiejszego, wręcz banalnego sposobu. Otóż mosiądz można już umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, by robić to delikatnie, aby nie uszkodzić powierzchni przedmiotu. Delikatnie przyciskajmy szmatkę, aby nie pozostawić zarysowań.

Kolejny sposób jest również ciekawy i dość zaskakujący, bo będziemy potrzebować keczupu. Jest on rewelacyjny, aby usunąć różne zabrudzenia z mosiądzu. Po prostu nałóżmy go na powierzchnię przedmiotu i pozostawmy na godzinę – dwie. Po tym czasie spłukujmy, a zobaczymy różnicę. Pomocna będzie również cytryna z dodatkiem soli (najlepiej morskiej). Nasypmy trochę soli na przekrojoną cytrynę, by później natrzeć nią powierzchnię czyszczonego przedmiotu. Żeby zobaczyć efekt, na końcu dokładnie opłukajmy wodą cały przedmiot.

castorama-czyszczenie-mosiadzu-3

Miedź jak nowa

Produkty zrobione z miedzi są bardzo cenione, pięknie się prezentują i są naprawdę wytrzymałe. Miedź wykorzystuje się do tworzenia przedmiotów domowego użytku, ale i do celów dekoracyjnych. Jednak jak mosiądz są podatne na upływ czasu. Na szczęście można je odświeżyć, by prezentowały się jak dawniej.

Na początek warto wspomnieć, że opisana wcześniej metoda – sól i przekrojona cytryna działa także w tym przypadku. Ponadto, jak połączymy ze sobą mąkę, sól drobnoziarnistą i ocet, uzyskamy środek, którym dokładnie wypolerujemy miedzianą powierzchnię. Do tego celu używajmy miękkiej ściereczki. Do czyszczenia miedzi przydatna jest także stara zgnieciona gazeta, którą należy wykonywać koliste ruchy na metalowej powierzchni.

Czyścimy pewter

Pewter nie jest tak znany, jak miedź i mosiądz, ale używa się go do produkcji wielu przydatnych rzeczy, jak kubki, miski czy termosy.

Jest z nim prościej, bo nie matowieje. Oznacza to, że takie produkty zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Do mycia sprzętu kuchennego wystarczy po prostu płyn do mycia naczyń i ciepła woda. Pamiętajmy jednak, aby kubki czy miski nie czyścić w zmywarkach do naczyń. Łatwo w ten sposób uszkodzić metal. Niedopuszczalne jest też czyszczenie różnymi druciakami czy szczotkami z twardym włosiem.

Produkty wykorzystywane do czyszczenia mosiądzu, miedzi czy pewteru są dostępne w każdym domu, z łatwością więc odświeżymy cenne rzeczy wykonane z tych metali, by cieszyć się ich pięknem przez kolejne lata.

Zapisz

Porady