Najczęstsze pytania, gdy chodzi o pompy głębinowe

Pompy głębinowe znajdują swoje zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w zakładach przemysłowych. Jaka pompa będzie najlepszym wyborem i dlaczego warto się na nią zdecydować – sprawdź już teraz.

Pompa głębinowa – wydajność w korzystnej cenie

Jak działa pompa głębinowa to pierwsze pytanie, na jakie przyszły nabywca powinien znaleźć odpowiedź. Istnieją dwa typy mechanizmu tłoczącego wodę: ślimakowy i wirnikowy. Pompa ślimakowa wytwarza wyższe ciśnienie niż wirnikowa, ale jest mniej wydajna. W przeciwieństwie do wirnikowej, może pracować nie tylko w pionie, ale i w poziomie. Pompa wirnikowa ma bardziej skomplikowany mechanizm, przez co częściej ulega awariom.

Każda pompa jest zaopatrzona w sprzęgło i silnik zasilający, który po uruchomieniu napędza ślimak lub wirnik w pompie. Jeśli studnia jest szeroka, warto dołączyć do silnika rurę osłonową, która będzie chłodziła mechanizm wodą spod pompy. Oba wirniki są popularne, choć te wirnikowe są spotykane najczęściej.

Jak wybrać pompę głębinową

Szeroki wybór pomp głębinowych sprawia, że możemy zagubić się w ilości modeli. Warto brać pod uwagę wydajność pompy i moc silnika. Trzeba choć trochę poznać temat, jak dobrać pompę głebinową. Szerokie zastosowanie niekoniecznie sprawdzi się w wielkich gospodarstwach rolnych. W przypadku studni wierconych warto zadbać o odpowiednio szeroką średnicę już na etapie projektowania. Wraz z jej wzrostem rośnie wydajność sprzętu, a większość typów pomp ma przekrój minimum 125 mm. Jeśli chodzi o studnie kopane, należy przy średnicy powyżej 200 mm zaopatrzyć pompę w rurę osłonową do chłodzenia silnika. Przy wyborze musimy uwzględnić wiele czynników.

Pamiętajmy, że wydajność urządzeń nie może przekroczyć wydajności studni, co mogłoby skutkować wyłączeniem jej z użytku na długi czas. W domach jednorodzinnych wystarczy kilkadziesiąt litrów na minutę, na dużych gospodarstwach czy halach musi to być kilkaset litrów na minutę. By cieszyć się z instalacji przez długie lata, warto skorzystać z pompy od sprawdzonych producentów. Tańsze chińskie zamienniki są niestety dużo bardziej zawodne.

Szeroki wybór pomp głębinowych dopasowany do Twoich potrzeb

Dostęp do bieżącej wody jest konieczny w większości zakładów przemysłowych i rolnych. Jeżeli pominięto Twój zakład w instalacjach wodociągowych, pompa głebinowa może okazać się jedynym sensownym wyjściem. Szukaj pompy skonstruowanej z materiałów odpornych na zużywanie, z ich pomocą zapewnisz sobie pewne źródło wody na lata. By dokonać odwiertów i zapewnić zasilanie, trzeba się przygotować na inwestycję, która jednak szybko się zwraca.

Pompy hydroforowe, głębinowe i zatapialne

Piękny ogród czy szklarnia nie obędzie się bez regularnego nawadniania. By zbudować taki system, warto poznać zależności między różnymi rodzajami pompy. Jak się zdecydować, jaka pompa głębinowa do nawadniania? Zawsze należy najpierw sprawdzić średnicę odwiertu i na jakiej wysokości znajduje się lustro wody. Wszystko zależy też od typu pompy, jaką chcemy wykorzystać. Gdy sięgniemy po pompy głębinowe, musimy sprawdzać parametry maksymalnej wartości podnoszenia. Bez tego najdalej położone od studni zraszacze mogą nie działać.

Pompy hydroforowe nadają się do ujęcia czystej cieczy. Świetnie nada się do studni kręgowych czy zbiornika na deszczówkę na działce. Jeśli jest woda deszczowa jest mocno zanieczyszcona, mechanizm hydroforowy szybko przejdzie korozję. Pompa zatapialna sprawdzi się w rzecze czy stawie, ale cieżko ją podłączyć do systemu zraszaczy.