Laserowa obróbka metali

Lasery znajdują zastosowanie w coraz liczniejszych dziedzinach nauki i techniki, często wypierając inne urządzenia i metody pracy. Wśród wielu celów, do jakich można wykorzystać lasery, znajduje się obróbka materiałów.

laser-856991_640

Uniwersalność laserów

Jedną z zalet lasera jest możliwość wykorzystania go podczas pracy z rozmaitymi rodzajami materiałów. To urządzenie pozwalające na obróbkę metali, a także materiałów charakteryzujących się wysoką twardością, miękkością lub kruchością. Laser posiada opcję regulacji mocy promieniowania, co umożliwia wykonywanie przy jego pomocy różnych zadań. Stanowi alternatywę dla klasycznego spawania, daje możliwość poprawy własności mechanicznych materiału oraz wykonania grawerowania, drążenia i oczyszczania powierzchni. Grawerowanie można przeprowadzacie przy zastosowaniu kilku metod, ale najszybszą z nich jest ta, w której wykorzystywana jest wiązka lasera o wysokiej mocy, przekraczającej wartość progową. Profil wiązki laserowej tworzy wgłębienia stożkowe i zwiększa przewodność cieplną materiału. Wykorzystując wysoką moc lasera można także zlikwidować mikropęknięcia oraz utwardzić materiał. Podczas pracy z plastikiem laser służy też do wybielania i zmiany koloru.

Bezpieczeństwo i estetyka

Kolejną zaletą laserowej metody obróbki metali jest fakt, że eliminuje ona ryzyko deformacji sąsiednich elementów, jakie występuje w przypadku innych technik. W przedsiębiorstwach takich jak Renox doświadczeni fachowcy potrafią skupić promieniowanie na bardzo małych obszarach, co zapewnia znakomitą dokładność obróbki. Ponadto laser zapewnia dobry efekt estetyczny, gdyż służy do obróbki bezkontaktowej. Miejsce poddawane obróbce pozostaje czyste, co dodatkowo ułatwia przeprowadzenie procesu w warunkach próżni albo przy pomocy przezroczystych przesłon.

Dobór mocy i czasu promieniowania w różnych procesach obróbki

Możliwość wykorzystania lasera w różnych procesach technologicznych wymaga umiejętności doboru właściwej mocy promieniowania oraz czasu trwania impulsów, a także długości światła emitowanego przez laser. Pod uwagę należy wziąć zarówno rodzaj materiału, jak i efekt, jaki chce się uzyskać. Niska gęstość promieniowania, poniżej 105 W/cm2, pozwala na wykonywanie procesów z zakresu obróbki cieplnej, takich jak hartowanie. Wyższą moc (około 105 W/cm2) należy wykorzystać podczas stapiania i przetapiania. Gęstość od 106 – 107 W/cm2 umożliwia cięcie i generowanie, natomiast najwyższa moc jest potrzebna podczas utwardzania i znakowania.

Zapisz